Prachaticko

Nachází se celý v provincii Česká vysočina, která zde zasahuje dvěmi subprovinciemi Šumavskou a Českomoravskou. Šumavská subprovincie zde zasahuje oblastí Šumavská hornatina, která se zde dělí na dva celky Šumava a Šumavské podhůří.

Prachatický region se nachází na jižní části naši republiky a hraničí se dvěma státy - Rakouskem a Německem. Šumava je krajem Klostermana či Stiftera, je spjatá s majetkem rodů Rožmberků či Schwarzenberků, kteří zde nechali vybudovat mnohé dnešní památky. Na území najdete hradiště Velký Hrádeček u Třebánic či keltské kultovní hradiště u Malovic. Ze starých sídlišť šlechty můžeme zmínit zříc. Osule u Vítějovic ze 13.st., zříc. Kunžvart u Strážného při staré Zlaté stezce ze 14.st., zříc. ve Smrčné, zříc. Poděhusy u Podeřiště ze 13.st., zříc .Kamenáč u Volar, zříc. Hus na Blanici ze 14.st. na ochranu Zlaté stezky. Tvrz uvidíte v Drslavicích, v Lipovici.

Zámky najdete v Kratochvíli, Vlachově Březí, Dubu, Bohumilicích, Lčovicích, barokní ve Čkyni, ve Zdíkově z 19.st. na místě tvrze. Památník reformátora M.J.Husa v Husinci na řece Blanici byl spolu se sochou Mistra Jana od K.Lidického v r.1978 prohlášen za národní kulturní památku. Tzv. "selské baroko", další z typů zdejší lidové architektury, nalezne návštěvník např. v malých vesničkách okolo Lhenic a Netolic, lidové stavby najdete v Mahouši, Zvěřetici, Němčicích. V Dolních Nekvasovicích je rodný dům J.Bursy - otce selského baroka.

V kraji je možné nalézt pozůstatky Zlaté stezky, po které se z Pasova vozila sůl, obilí, víno apod. - u Prachatic a Kubovy Hutě, u Chlístova na kopci Sráň uvidíte sejpy po dolování drahých kovů, v obci Stachy najdete lidové stavby či mykologickou rezervaci na náměstí. U Arnoštova kolem Blanice se provozovala trať lesní železnice, pod Jelením na Medvědí stezce najdete pomník posledního šumavského medvěda, v Novém Údolí zase muzeum pošumavské železnice.

V horách nelze minout nejvýše položenou obec ČR Kvilda, sklářskou osadu Lenora s výstavou skla a dřevěným mostem, Churáňov s rekreačním střediskem Zadov. Rozhledny jsou na Javorníku, na Mařském vrchu či na Libíně. Ve Zbytinách stojí poutní kostel sv.Magdaleny, v Němčicích kostel sv.Mikuláše, v Záblatí kostel sv.J.Křtitele ze 14.st. ve Vlachově Březí najdete kromě zámku z bývalé tvrze ze 13.st. farní kostel Zvěstování Panny Marie, křížovou cestyu ke kapli sv. Ducha či židovský hřbitov. Ve Čkyni kromě zámku stojí kostel a židovský hřbitov.

Zámek Kratochvíle leží nadohled od Netolic, vystavěli jej Rožmberkové jako své nové sídlo místo Helfenburka, podle italského vzoru renesančních panských sídel, tzv. kasin. Je postaven na bažinatém terénu na základech z dubových a olšových pilotů. Dnes zde uvidíte renesanční interiéry, tzv. Zlatý sál, určený k reprezentačním účelům, s lunetovou valenou klenbou a expozice českého loutkového a animovaného filmu. Známé je ovocnářské a sadovnické městečko Lhenice pod vrchem Stráže, s gotickým kostelem sv.Jakuba ze 14.st. barokně přestavěném. V obci Javorník je rotundová kaple.

 
vytisknout
Partnerské weby