Opavské Slezsko

Popis:


Slezsko je jednou z historických zemí Koruny České a jeho klenotem je město Opava. Najdete ho v turistickém regionu Opavské Slezsko - v regionu přívětívém pro pěší turisty, cyklisty i všechny zvídavé duše, které se chtějí dozvědět něco o historii této půvabné oblasti a vlastně i České republiky. Vždyť tu jsou fascinující zámky v Kravařích a Šilheřovicích , vojenské pevnosti z druhé světové války i četné vzpomínky na doby, kdy tu žili svérázní Slezané se svými pestrými kroji, specifickými písněmi, tanci i životním stylem. A pokud si po všem tom poznávání budete chtít trochu odpočinout, ale aktivně, doporučujeme vám golfová hřiště v Kravařích a Šilheřovicích.

Opavské nížiny se rozkládají kolem řeky Opavy a sahají až k severní hranici s Polskem. Lidí tu žijí už tisíce let, vědomi si příznivé polohy a příjemných klimatických podmínek, které z Opavského Slezska dělají téměř ráj na zemi. Lesy se tu ustavičně zelenají, řeky a říčky udivují čistotou vody a bohatostí života.


V Opavském Slezsku si bohatě užijete i krás přírody - panské lesy a rozlehlé roviny jsou doslova předurčené k pěším i cyklistickým výletům, každého okouzlí i exotické dřeviny v zahradách arboreta Nový Dvůr. Pokud náhodou máte uměleckou duši, uspokojí vás okouzlující muzea či středověký hrádek v Závadě, milovníci technických památek zamíří k větrnému mlýnu do Hlavnice, kolem něhož se rozrostl menší skanzen dřevěných lidových staveb, anebo k nedalekému větřáku v Cholticích.

Díky nepřetržitému osídlení dnes Opavsko láká nejen tradičním folklórem (půvabná venkovská stavení, dřevěné mlýny, tradiční slavnosti v krojích, soutěže v dobových tancích apod.), ale i mnoha půvabnými památkami.

Mnohé z nich jsou soustředěny ve městě Opava. Založeno bylo na konci 12. století a o pět století později se na čas stalo dokonce hlavním městem českého Slezska. Opava je půvabné historické město, které se rozkládá v mírné pahorkatině na soutoku řek Opavy a Moravice. Turisté ji navštěvují zejména pro její bohatou historii, četné architektonické památky, kulturu a především její malebnost, kterou podtrhuje množství zeleně přímo ve městě. Symbolem Opavy je věž Hláska ze začátku 17. století, kromě ní tu najdete farní chrám Nanebevzetí Panny Marie, kláštery minoritů a dominikánů a hlavně pěkné historické centrum plné zachovalých domů.

Zámek Hradec nad Moravicí vyznačující se romantický areál s empírovým Bílým zámkem, novogotickým Červeným zámkem, vstupní branou a Bílou věží. Dříve významné kulturní centrum, pobývali zde například hudební skladatelé L. van Beethoven, F. Liszt a geniální houslista N. Paganini.

Pro pěší turistiku jsou na Opavském Slezsku ideální podmínky, protože region křižuje mnoho dobře upravených turistických tras. V informačních střediscích lze zakoupit podrobné mapy, podle kterých lze oblast prochodit křížem krážem. Doporučovanou trasou je tzv. Bukovský chodník - lovecká stezka Lichnovských v zámeckém parku v Hradci nad Moravicí. Vede proti proudu řeky Moravice hustými lesy, kolem krásných vyhlídek, přes divoce bublající potůčky. Zároveň to je trasa vhodná i pro nepříliš zdatné chodce.

Příjemná cesta bez náročných převýšení, mnoho sympatických zastávek, četné hospůdky skýtající občerstvení - to je cykloturistická vizitka Opavského Slezska. Zdejší trasy vedou nenáročným terénem po udržovaných cestách, a tak se možnost poznat region na dvou kolech jeví velmi lákavou. Oblíbenou stezkou je Moravice, která měří 41 km. Začíná v Opavě a končí až ve Kružberku.

 
vytisknout
Partnerské weby