Západní Krkonoše

Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice - hora Sněžka je nejvyšším bodem země. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni láká každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše nejvyhledávanější oblastí v Čechách díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí. Naopak v létě jsou Krkonoše oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky, v regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek.

Západní Krkonoše si dodnes uchovaly svůj původní ráz. Oblast začíná na západě zvlněným kopcovitým terénem a pokračuje přes skalnaté koryto divoké řeky Jizery až k horským velikánům s nadmořskou výškou vyšší než 1000 metrů na východě. Srdcem západních Krkonoš jsou Harrachov a Rokytnice nad Jizerou, vyhlášená lyžařská střediska, ale také oblíbená centra letní a zimní rodinné rekreace.

V západní části Krkonoš nalezneme několik chráněných území. Jedním z nich je Anenské údolí u Harrachova, ležící v části údolí říčky Mumlavy. Její tok nedaleko odtud vytváří 10 m vysoké Mumlavské vodopády a v korytu řeky tzv."obří hrnce". Pramení na Labské louce, teče západním směrem a protéká Harrachovem a Na mýtě se vlévá do Jizery. Dosahuje šíře 4 -8 m.

Malé Labe pramení pod Zadní planinou ve výšce 1325 m jako Klínový potok. Teče k jihu a nad Hostinném ústí zleva do Labe. Zejména v horním úseku má charakter divoké horské říčky s mnoha kamenitými i umělými prahy. Řečiště je zčásti regulováno, jezy jsou obtížné nebo nesjízdné.

Z uměleckých památek můžeme navštívit zámek v Horní Branné, v Jilemnici nebo si prohlédnout zříceniny hradů Bradlec, Kumburk a Levín. Zajímavý je i bývalý klášterní kostel sv.Augustina ve Vrchlabí nebo kostely v Jilemnici, Horní Branné nebo Libštátu.

Rozlohou nevelké pohoří vyčnívá jako ostrov nad okolní krajinu a jeho vrcholy, vystavené severním větrům, konzervují unikátní přírodu z dob ledových, připomínající tundru daleké Skandinávie. Pod královstvím kamení, mechů, trav a lišejníků čekají návštěvníky neprostupné koberce kosodřeviny, husté smrčiny, bohaté porosty buků, javorů a jasanů či pestré bohatství květin na krkonošských lukách.

Krkonoše mají výhodnou geografickou polohu v rámci střední Evropy. Nacházejí se na hranicích mezi Českou republikou a Polskem, zároveň však nejsou příliš vzdáleny od Německa. Jedná se o oblast, v níž je významně zastoupena letní i zimní část sezóny s vhodnými podmínkami pro letní i zimní turistiku.
 

 
vytisknout
Partnerské weby