Krušné hory - Kraslicko

Kraslicko

Centrum Kraslic leží v nadmořské výšce 525 m, nejvyšší místa správního území dosahují přes 900 m. Okolí Kraslic tvoří dosud nepoškozená přírodní území s řadou vzácných druhů rostlin a živočichů. Proto tu jsou výborné možnosti pro turistiku a zimní sporty.

Historicky cenných objektů se ve městě Kraslice mnoho nedochovalo. Dominantou je děkanský chrám Božího těla, rozlehlá novorománská bazilika z let 1893-1896 s příčnou lodí,
apsidou a věží. Jeho předchůdcem byl nejprve dřevěný kostel, nahrazený v letech 1614-1619 goticko-renesanční svatyní. Ta byla však r. 1892 jako „nemoderní" zbořena. Před kostelem stojí sloupy se sochami Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století.

Mezi další památky Kraslic patří např. evangelický kostel nebo historické pomníky na kraslickém hřbitově.Převážná část městských staveb pochází z 19. a 20. století.

Mezi další zajímavá a navštěvovaná místa Kraslic patří i Vysoký kámen. Jedná se o vyhlídkovou plošinu. Tento útvar se zvedá nad okolní lesy. Tvoří jej mohutná křemencová čočka s několika štíhlými pilířovitými útvary, v nichž lidská fantazie viděla zkamenělé lidské postavy. Na tuto plošinu vede lávka přes průrvu, nahoře je kamenný stůl s dřevěnou deskou. Odsud je vidět na západní část Krušných hor, Slavkovský les a Český les. Vrcholové partie kopce jsou chráněnou přírodní památkou.

V okolí Kraslic se nachází mnoho turisticky velmi zajímavých míst. Jedním z nich je i Vyhlídka.. Tento park nesl pojmenování „Jubilejní park Josefa I.", pochází z roku 1908 a zbudoval jej kraslický okrašlovací spolek Obelisk s koulí na vrcholu, umístění v parku, připomínal 60 let panování císaře. Po 1. světové válce musel být z pomníku odstraněn nápis „VIRIBUS UNITIS" (společnými silami). Nad tímto parkem se zvedá Emiliehöhe - Emíliina výšina s železnou besídkou. Nedaleko od této výšiny je Šibeniční vrch, kde bývalo kdysi popraviště se třemi sloupy šibenice. Město mělo hrdelní právo, ale svého kata nemělo, toho si půjčovalo buď z Chebu nebo z Jáchymova.

V okolí Kraslic se nachází také mnoho velmi turisticky oblíbených obcí. Jednou z nich je například Bublava. Bublava leží na hranici ČR a Německa v 750 - 935 m.n.m.
První zmínky o této obci najdeme již v letech 1601-1602, jednalo se o osadu při nově založených dolech v lesích nad Kraslicemi. Od počátku 20. století se vesnice stávala vyhledávaným turistickým centrem. Výborné sněhové podmínky lákaly především lyžaře, kterým tu kromě běžeckých a slalomových tratí sloužilo i několik skokanských můstků.

Konec rozvoje přinesla 2. světová válka. Po r. 1945 byla převážná část obyvatel odsunuta a větší část vesnice zbořena. Dnes je na Bublavě osídleno asi 100 domů. Zůstala zde však překrásná příroda a ideální podmínky pro zimní a letní turistiku.Nejzajímavější památkou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Severně nad vesnicí se vypíná hora Kameňák, jedno z nejvyšších míst této části Krušnohoří. Tvoří jej tři vrcholy, každý ozdobený výraznou korunou skal.

Na Bublavě se nachází také Olověný vrch, dnes oblíbené středisko lyžování. Na vrcholu stojí turistická chata s rozhlednou, vystavěná v r. 1933 podle projektu arch. Ernstbergera. Rozhledna je vysoká 16 m a poskytuje nádherné výhledy po západní části Krušných hor.

Kraslicko je turisticky velmi zajímavá oblast, plná krásných památek a překrásné, čisté přírody, která však na své návštěvníky teprve čeká.

Kraslice a jejich okolí poskytují sportovní, kulturní a společenské vyžití. Jejich návštěvu lze doporučit všem, kteří hledají klidné místo na rekreaci a civilizací nedotčenou přírodu.

 
vytisknout
Partnerské weby