Kralický Sněžník

Králický Sněžník

Podoblast Králický Sněžník leží na severu Moravy na hranici mezi Českem a Polskem. Stejnomenné pohoří je třetím nejvyšším pohořím v České republice. V Česku leží jeho jižní část s pramenem řeky Moravy. Vrcholová část pohoří zasahuje nad horní hranici lesa. Jedná se mohutnou horskou skupinu, z jejíhož plochého temene vybíhá pět rozsoch, vzniklých rozčleněním původní horské hmoty zpětnou erozí Moravy, Kladské Nisy a jejich přítoků. Pod pramennou oblastí Moravy v Tvarožných dírách jsou tři nepřístupné krasové jeskyně. Pohoří se vyznačuje poměrně příkrými svahy. Největší výšku má Králický Sněžník (1 422 m), dalšími vrcholy jsou Malý Sněžník (1 337 m), Sušina (1 321 m), Podbělka (1 307 m), Černá Kupa (1 294 m), Uhlisko (1 240 m), Klepý (1 143 m) a Koňský Hřbet (991 m), nejníže položené místo má cca 850 m.

Oblast Králického Sněžníku je dobře přístupná. Jezdí zde autobusová linka Praha - Jeseník. Ze směru od Ostravy je nejlepší jet linkou Ostrava - Šumperk (protože ze Šumperku se lépe dostanete do Hanušovic než z Jeseníku). Přes Hanušovice, ze kterých je to do Králického Sněžníku kousek, jezdí také rychlíky z Brna do Jeseníku.
Staré Město pod Sněžníkem je považováno za vhodný výchozí bod pro turistické a trampské výpravy do okolních hor. Lokální železniční trať spojuje město s Hanušovicemi, kde se napojuje na trať Olomouc-Jeseník. Bezpočet rozsáhlých volných svahů, cesty hlubokými lesy, pěkné přírodní scenérie, úchvatné panoráma hor, vyhlídkové skály a údolní stezky zvou k návštěvě i pohybu milovníky přírody. Svou ideální polohou a malebnou krásou je Staré Město přímo předurčeno k tomu, aby otevíralo tisícům rekreantů vstup do zdejších krásných hor a lesů.

 
vytisknout
Partnerské weby