Krušné hory - Božídarsko

Podoblast Krušných hor - Božídarsko zahrnuje Boží Dar, Jáchymov, Horní Blatnou, vrchol Klínovec a okolí.

Stejně jako ostatní krušnohorské obce se může i Boží Dar chlubit úspěšnou hornickou minulostí. Má ovšem v rukávu jedno eso navíc - jeho poloha (1028 m.n.m.) mu zajišťuje titul nejvýše položeného městečka ve střední Evropě. Přesto tu najdete několik architektonických skvostů, které stojí za prohlídku - např. barokní kostel sv. Anny nebo klasicistní radnice. Celkově si naštěstí Boží Dar dokázal uchovat kouzelný ráz horského městečka, který nenarušil ani prudký rozvoj turismu ve 20. století. Krušné hory mají samozřejmě co nabídnout i v létě a Boží Dar je toho jasným důkazem. Přímo na náměstí začíná naučná stezka Božídarské rašeliniště, která vám ukáže největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Další příjemná procházka vás čeká, vydáte-li se po trase Blatenský příkop. Stezka podél technické památky z 16. století vás dovede až do obce Horní Blatná. Kdo se nerad prochází po svých, může nasednout na horské kolo a prozkoumat okolní cyklotrasy. Možná nedosahuje závratných výšin krkonošské Sněžky, zato ale svým návštěvníkům nabízí daleko přívětivější tvář se snadnou dostupností a ubytovacím zázemím.

Klínovec, s nadmořskou výškou 1244 m, je nejvyšší vrchol Krušných hor - v létě oblíbený cíl pěších i cykloturistů, v zimě pak vyhledávané lyžařské středisko. Najdete tu dva vynikající ski areály, Klínovec jih a Klínovec sever, na samém vršku spojené slavnou rozhlednou.

Žádné jiné krušnohorské městečko nemá tak pohnutou historii jako Jáchymov. Na jedné straně slibně započatá kariéra během stříbrné horečky a šťastný objev léčivé radonové vody. Na straně druhé hluboké jizvy, které na tváři i duši města zanechala temná 50. léta 20. století. Přesto se ale Jáchymov dokázal zbavit svých okovů a nalézt ztracenou identitu. Úžasná poloha v údolí hustých lesů a dobře fungující infrastruktura sem láká nejen lázeňské hosty, ale také stále více turistů. Smutnou historii připomíná velmi zajímavá naučná stezka Jáchymovské peklo.
Doslova rabování země mělo pro okolní krajinu katastrofální následky. Dnes však příroda naštěstí s pomocí obětavých lidí znovu rozkvétá ve své plné kráse. Najdete tu přímo ráj pro pěší turistiku i cykloturistiku. Oblíbenou procházkou je výlet na Popovský kříž a k sedačkové lanovce, která vás (případně i vaše kola nebo lyže) vyveze na Klínovec. Největší nápor turistů zažívá Jáchymov a okolí každoročně v zimní sezóně. A není divu. Okolní zasněžené sjezdovky přitahují lyžaře i snowboardisty přímo magickou silou. Jedním z jejich nejoblíbenějších cílů je lyžařský areál Nové Město nad Jáchymovem. Srdce všech nadšených běžkařů zaplesají při pohledu na upravované běžecké stopy na Klínovci a v jeho okolí.

 
vytisknout
Partnerské weby