Střední Čechy

Bohaté a rozmanité jsou přírodní krásy Středních Čech. Území srdce Čech nabízí vše, co si jen můžete přát. Toky řek Berounky, Litavky a Sázavy, stejně jako Vltavy v jižní části Středních Čech nebo Jizery na severu se často vinou hlubokými údolími, vroubenými pásy hlubokých lesů. Na mnoha místech tvoří úzké kaňony, jež vytváření neopakovatelnou přírodní scenérii. Reliéf krajiny dokreslují četné potoky a menší říčky. Pražské okolí, ale i většina středních Čech je hvězdicovitě uspořádána, s protáhlým pomyslným centrem, které leží někde mezi soutokem Vltavy se Sázavou a soutokem Vltavy s Labem.
Příroda na Berounsku je opravdu rozmanitá. Snoubí se zde různé geologické a geomorfologické celky a vytvářejí tak zvláštní, osobité reliéfy. Na našich výletech narazíme na klidná a romantická místa na březích Berounky, jež si tak trochu líně razí cestu křivoklátskou vrchovinou.
Rozlehlé nížiny Polabí, Středočeskou pahorkatinu s výběžky Českomoravské vrchoviny, Rakovnickou pahorkatinu či Křivoklátskou vrchovinu s podhůřím Džbánu, které k jihu přecházejí v hřebeny pohoří Brd. Kokořínsko a sever Mladoboleslavska se pak pyšní typickými bizarními pískovcovými útvary.
Oblast Křivoklátska s hodnotnými komplexy smíšených lesů je nejen chráněnou krajinnou oblastí, ale i biosférickou rezervací UNESCO. Nedaleko od ní se nachází další chráněná oblast Český kras, kde můžete navštívit největší krasový útvar v Čechách s rozsáhlým systémem Koněpruských jeskyní.
Mezi zajímavé kulturní památky patří Muzeum českého venkova - zámek Kačina u Kutné Hory. Bývalé okresní město Benešov se nachází mezi řadou skvostných památek. První z nich je zámek Konopiště a hned následují další. Zámek Jemniště, hrad Český Šternberk, zámek Vrchotovy Janovice, Sázavský klášter, zámek Vlašim, zámek Růžkovy Lhotce a další.
Krajina celé oblasti je značně různorodá, což umožňuje rozvoj všech druhů sportů a rekreačních aktivit. Vodní sporty mohou zájemci provozovat na vltavských přehradách i na Labi. Vodáci velmi dobře znají řeky Berounku a Sázavu. Na své si přijdou ve Středních Čechách i rybáři. Nalezneme zde řadu vynikajících golfových areálů, jízdáren, síť značených turistických a cykloturistických tras, ale i dostatek nabídek nejrůznějších netradičních aktivit pro volný čas.

 
vytisknout
Partnerské weby