Ostravsko a Slezsko

Turistická oblast Ostravsko a Slezsko zahrnuje čtyři podoblasti, a to Těšínské Slezsko, Opavské Slezsko, Poodří a Ostravsko. Každá z nich je specifická a může se pochlubit několika unikatními památkami, a to zároveň kulturními, technickými, jak i přírodními. Z technických k nejzajímavějším v ostravském regionu patří Hornické muzeum na úpatí vrchu Landek. Naopak bohatstvím kulturních památek se pyšní města Fulnek, Vítkov, Příbor a Frýdek -Místek. Významná je i zřícenina hradu Starý Jičín.
Nerostné bohatství, železárny a prudký průmyslový rozvoj přinesly tomuto kraji přívlastek ocelové srdce republiky. Přesto i zde zejména po roce 1989 začalo docházet ke kultivaci prostředí a nápravě ekologických škod.
Svůj historický ráz si zachovalo zejména Opavské Slezsko. Přímo v Opavě - bílé perle Slezska, naleznete spoustu památkově chráněných komplexů. Široké okolí města pak vyzývá k návštěvě zámků, za nejhezčí z nich je právem považován Hradec nad Moravicí, a také k prohlídce vojenských opevnění na česko-polském pomezí. Za pozornost utčitě stojí také malý zámeček s novogotickým štítem, který nalenzete v anglickém parku s rybníkem v obci Raduň.
Jednou z nejcennějších a nejzajímavějších lokalit na území další podoblasti- Těšínského Slezska je bikulturní výšinné hradisko v Chotěbuzi -Podoboře. Nejstarší osídlení na hradisku je spjato s obdobím pozdní doby bronzové a doby halštátské, kdy na místě pozdějšího skvěle ohrazeného hradiska vznikla neopevněná či jen lehce ohrazená osada, která se postupně měnila ve fortifikovaný útvar.

 
vytisknout
Partnerské weby