Detail výletu

Za zajímavostmi ve svazích Komáří hůrky

Výlet nás zavede do podhorského městečka Krupky s hornickou tradicí sahající až do 12. století. Nad městečkem určitě nepřehlédneme zříceninu hradu na protáhlém skalním ostrohu, která přímo vybízí k návštěvě a k prozkoumání. Velkou zajímavostí je určitě prohlídková štola Starý Martin, kde pocítíme mrazivý chlad podzemí s narezlým třpytem ocelových kolejnic a v poslední řadě nás čeká vrchol Komáří hůrky s rozhlednou přestavěnou na hotel, která svými odlesky láká turisty již z daleka.

Na skalnatý ostroh  za zříceninou hradu Krupka

Jako první navštívíme hrad vypínající se nad městečkem Krupka a připomínající tak dávné doby tohoto kraje. Parkujeme před samotným hradem, procházíme nádhernou vstupní branou a vydáváme se vstříc zajímavému dobrodružství. Krupku nechal ve 14. století vystavět zřejmě Jan Lucemburský, jako součást hraničního opevnění proti Sasku. Avšak v 17. století tvrz přestala plnit své obranné a obytné funkce. Své slávy se opět dočkala až v období romantismu, kdy areál hradu začali k procházkám využívat lázeňští hosté. Ti jej nazvali podle růží, které rostly v panské zahradě – Rosenberg. Mezi slavné návštěvníky hradu patřil i J.W. Goethe.

V současnosti se na Rosenbergu nachází výstava archeologických nálezů, v rytířském sále pak obřadní svatební síň. Hrad Krupka je ideálním místem pro romantické procházky s dalekými výhledy na Teplicko a okolní svahy. V areálu se nachází také hotel a restaurace, kde nacházíme potřebnou energii k dalšímu putování.

 

Do nitra Komáří hůrky a za skřítkem Permonem - štola Starý Martin

Po romantickém úvodu přijíždíme stoupajíc ke štole Starý Martin ve směru na Komáří hůrku. Zde nás vítají různá těžní zařízení v čele s důlním vláčkem, který ocení především děti. Po dokonalém prozkoumání důlní techniky, která je prezentována návštěvníkům na prostranství za silnicí se vydáváme s průvodcem do chladivé tmy ozářené důlními světly se zapůjčenými přilbami. Během prohlídky se dozvídáme více o ražení historických dlouhých důlních štol, o zpevňování prostor v minulosti a současnosti a rozvoji techniky těžby vůbec. Objevujeme charakteristické úseky s minerální výplní a druhotnou jakoby krasovou výzdobu, která za desetiletí až staletí vytvořila drobný krápníkový příkras. Pokud budeme mít štěstí, možná uzříme dobrého skřítka rudných hor Permona, který se podle legendy zjevil horníkovi hledajícího rudonosnou žílu a kterému pomohl k bohatství.

 

Za nejstarší rozhlednou Krušných hor na Komáří hůrku

Chladivé a temné chodby jsou ty tam a nás závěrem čeká výjezd k vyhlídkovému místu na vrcholu Komáří hůrky. Ta třímá nejstarší rozhlednu Krušných hor přestavěnou na hotel - Komáří vížku. K hotelu a bývalé rozhledně je vjezd zakázán, takže je třeba zbylý úsek po asfaltce dojít pěšky. I když je rozhledna nepřístupná, nabízejí se z restaurace nebo vyhlídkové terasy nádherné výhledy do všech světových stran. Se svými 807 metry nadmořské výšky je Komáří Hůrka dominantou hřebenu východních Krušných hor, na jehož úpatí se rozkládá již známé město Krupka. Podmínky k životu jsou na vrcholcích hor opravdu tvrdé, přesto tu v minulosti bylo založeno několik osad, ve kterých se usídlovali horníci a řemeslníci, spojení s těžbou a zpracováním cínové rudy.

Komáří Hůrka je již od devatenáctého století výletním místem. Nabízí nejen nádherný výhled do kraje, ale také ideální podmínky pro letní i zimní turistiku, lyžařský areál se dvěma sjezdovkami a s lyžařskými vleky, udržované lyžařské stopy i cyklistické stezky. Mnoho návštěvníků ke Komáří vížce vyveze z Krupky sedačková lanová dráha, která v době svého vzniku v letech 1950-1952 byla nejdelší ve střední Evropě, její délka je 2 348 metrů, převýšení 482 metrů a příjemná cesta trvá pouhou čtvrthodinku.

 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.6

Krušné hory Krušné hory - Teplicko S dětmi
náročnost: 1-2
délka celkem: 0 km

Komáří hůrka - hotel Komáří vížka Komáří hůrka - hotel Komáří vížka štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin hrad Krupka hrad Krupka pohled na Krupku od hradu pohled na Krupku od hradu Komáří hůrka - výhled od hotelu Komáří vížka Komáří hůrka - výhled od hotelu Komáří vížka Komáří hůrka - hotel Komáří vížka od zavaleného dolu Komáří hůrka - hotel Komáří vížka od zavaleného dolu Komáří hůrka - zavalené doly Komáří hůrka - zavalené doly
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby