Detail výletu

Z Velkého Března přes Magnetovec na Bukovou horu

Od pohádkového zámku se vydáme do opuštěných bukových lesů k unikátnímu skalnímu hřibu. V druhé části výletu navštívíme skanzen lidové architektury Českého středohoří a vystoupáme na mohutnou Bukovou horu.

Výlet vám doporučujeme zahájit v obci Velké Březno. Za pozornost určitě stojí novorenesanční tzv. Nový zámek stojící uprostřed anglického parku s bohatou kolekcí domácích i cizích dřevin. Obec je známa svým pivovarem založeným již v 16. století. Na břehu Labe najdete linii kulometných pevnůstek. Turistické značení začíná u ↔ Velké Březno - ŽST. Vycházíme po zelené, přejdeme koleje a začínáme mírně stoupat směrem k lesu. V lese už stoupáme ostřeji /2-3/ místy i /3/ až k ↔ Fráž (474 m), kde je odbočka na Naučnou stezku - okruh kolem Magnetovce a Skalního hřibu v délce 4,5 km. Po jeho absolvování budeme pokračovat po zelené.

Na Magnetovec jdeme asi 1 km a převážně stoupáme /2/ po lesní pěšině. Vrcholové skalisko Magnetovce (521 m) je uprostřed smíšeného listnatého lesa. Z vrcholu jdeme chvíli traversem a místy klesáme v terénu (jedná se o prudký lesnatý svah s četnými skalními výchozy a sutěmi v jihozápadním výběžku vrcholu Magnetovec) k Přírodní památce Magnetovec - skalní hřib. Předmětem ochrany je pásmo skal s nápadným 8 m vysokým bazanitovým skalním hřibem - pozůstatkem lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy. Kruhově obcházíme masiv Magnetovce, v druhé části NS absolvujeme i kratší stoupání /2-3/ a vracíme se zpět k ↔ Fráž (474 m).

Po zelené pokračujeme ve stoupání na Sokolí hřeben (592 m) a pak dál až k ↔ Pláň. Skrze stromy máme chvílemi výhled na Bukovou horu s nepřehlédnutelným vysílačem na vrcholu. Z Pláně klesáme po červené přes osadu Líškov a asi po 2,5 km cesty převážně lesem tečujeme NS - Zubrnice a okolí. Nad obcí se napojíme na silnici a máme krásný výhled na malebnou Zubrnici a v pozadí na Bukovou horu. Při vstupu do obce se můžeme podívat na Malé železniční muzeum (expozice o historii místní dráhy Velké Březno - Verneřice - Úštěk, expozice dopravní kanceláře, drezín, WC, železničních vozidel a neveřejných prostor, v pondělí je zavřeno).

Na náměstí v Zubrnici, které je vyhlášeno za památkovou rezervaci, uvidíte naproti kostela sv. Maří Magdalény Muzeum lidové architektury (skanzen Českého středohoří). Můžete si zde prohlédnout zachovalé ukázky lidové architektury přemístěné z jiných vesnic. Ze Zubrnice se vydáme na Bukovou horu. Ze začátku stoupáme ostře /3/, asi po 1 km zvolníme /2/ a střídavě před sebou vidíme, jak se přibližujeme k vysílači na vrcholu. První polovinu jdeme převážně po loukách, druhou pak už lesem a od býv. Staré Homole opět ostřeji /3/ stoupáme až na vrchol s veřejnosti nepřístupným vysílačem. Od ↔ Buková hora (683 m) si můžeme po pěšince odskočit na vrcholové skalisko s Humboldtovou vyhlídkou na západní část Českého středohoří, jinak směrem na východ se odsud rozprostírá zvlněná náhorní planina. Scházíme /2/ 0,5 km po asfaltce k ↔ Buková hora., kde odbočíme vlevo na modrou značku a střídavě klesáme, někdy i ostřeji /2-3/, převážně lesem k ↔ Vitín - rozvaliny. Jsou zde v lese hustě zarostlé rozsáhlé rozvaliny desítek domů bývalé obce. Pozor značka nevede po štěrkové lesácké cestě, ale po nepatrné pěšince zarostlé kopřivami mezi stromy a zbytky jednoho z domů. Doporučuji jít po polní cestě přes louku s výhledem na část rozvalin a Bukovou horu vlevo od stromů, kolem kterých vede značka. Po 150 m se na vrcholu holého kopce napojíme na značku, která je bohužel dále špatně značená, ale zhruba kopíruje sloupy elektrického vedení. Když zdárně přejdeme louku, čeká nás ostré /3/ klesání lesem k silnici č. 261. Po silnici kolem Labe (na jeho protějším břehu se rozprostírají četná skaliska) jdeme přes Malé Březno zpět do Velkého Března (je zde možnost svézt se jednu zastávku vlakem).

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.1

České středohoří České středohoří - východ Pěšky
náročnost: 2-3
délka celkem: 26 km

Magnetovec - vrchol Magnetovec - vrchol Magnetovec - skalní hřib Magnetovec - skalní hřib cestou z Magnetovce cestou z Magnetovce výhled na Bukovou horu a Zubrnice výhled na Bukovou horu a Zubrnice Zubrnice - muzeum lidové architektury Zubrnice - muzeum lidové architektury cestou na Bukovou horu cestou na Bukovou horu Humboldtova vyhlídka Humboldtova vyhlídka Buková hora a rozvaliny obce Vitín Buková hora a rozvaliny obce Vitín
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby