Detail výletu

17.3.2010 Z Přebuzi na Špičák

Na této trase poznáme zasněžené Přebuzské vřesoviště, projedeme malebným a tichým Rájeckým údolím, našimi společníky budou na okamžik skaliska ve svazích Šišáku a v závěru pak pohlédneme na krásy Rájeckého údolí a pohraniční krajinu z vrcholu Špičáku s dřevěnou vyhlídkou.

Itinerář:

Start: Přebuz, zelená KČT (Klub českých turistů)
1) Tišina, červená KČT
2) Rájecké údolí, zelená KČT
3) Špičák, zelená KČT
Cíl: Přebuz

Popis:
Z centra obce Přebuz se vydáme po mírně stoupající zasněžené silnici směrem k bývalé obci Rolava. Na vrcholu stoupání se na okamžik napojíme na zelenou značku, sjedeme k několika domkům bývalé obce Rolavy a na chvíli obdivujeme krásný a tichý zimní ráz otevřené krajiny kolem Přebuzského vřesoviště. Poté se vydáváme k rozcestí Tišina, odkud začínáme mírně stoupat k lesům Rájeckého údolí po červené značce ve směru na Bublavu. Po chvíli jsme na vrcholu stoupání a k Rájeckému potoku již příjemně klesáme přes zasněžené paseky ve svazích údolí. Ticho doprovází šumící vody Rájeckého potoka a větvoví bučin a smrků pod závany větru. Míjíme svahy vrchu Bukovec, dřevěný altánek a přijíždíme k rozcestí, odkud se vydáváme po zelené značce na vrchol Špičáku. Po necelých čtyřech kilometrech stoupání jsme na vrcholu a spatřujeme zaváté skalisko a dřevěnou vyhlídku. Je čas na oddech a na daleké pohledy do Rájeckého údolí a pohraniční krajiny. Po případném občerstvení sjíždíme zpět k nedalekému rozcestí Odbočka ke Špičáku a pokračujeme opět lesem po zelené značce mírně zvlněným terénem do cíle našeho výletu v Přebuzi, vzdáleného čtyři kilometry.

Atraktivity na trase:
1. Přebuz – horská obec v Krušných horách byla kdysi rušným hornickým městem. Z rušného městečka se postupně stala tichá obec obklopená pozůstatky po důlní činnosti v krajině s tajuplnou a zvláštní poetikou. Dnes zde lidé nalézají klid a odpočinek. Okolí obce Přebuz patří v současnosti mezi nejzajímavější chráněná a rekreační území Krušných hor.
2. Rájecké údolí – malebné údolí, kterým protéká Rájecký potok. Vede zde také silnice z Bublavy do Přebuzi. U odbočky silnice k rozcestí pod Špičákem se podél cesty vypíná v zalesněných stráních několik žulových skalisek nazývaných Skalním městem. Ve svahu před odbočkou k bývalé myslivně se nacházejí dva balvany s vytesanými podobiznami Beethovena a Schillera.
3. Špičák – nejvyšší vrchol Sokolovska (991 m) s vrcholovou skalkou a dřevěnou vyhlídkou na severní straně. Vrchol skýtá nádherné pohledy do Rájeckého údolí a na českoněmecké pohraničí.

 

Autor: Bohdan Dvořák
 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.9

Krušné hory Krušné hory - Kraslicko Na běžkách
náročnost: 1-2
délka celkem: 14 km

Špičák - vrcholové výhledy Špičák - vrcholové výhledy Přebuz Přebuz v Rájeckém údolí v Rájeckém údolí skaliska ve svazích Šišáku skaliska ve svazích Šišáku rozc. Jižně Špičáku rozc. Jižně Špičáku Špičák - vrchol s vyhlídkou Špičák - vrchol s vyhlídkou
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby