Detail výletu

Z Nové Vsi do Českého Jiřetína střídavě v českém a německém pohraničí

Poznejte s námi různorodost příhraničních obcí po obou stranách hranice během výletu okořeněného výhledy z vrcholů „Pestrý“ a „Jelení hlava“.

Tento výlet můžeme odstartovat v obci Nová Ves v Horách, nad kterou se vyjímá Strážný vrch s větrnou elektrárnou. Část Nové Vsi je postavena v celkem strmém svahu mezi Strážním vrchem a hraniční říčkou Svidnice. Právě v tomto svahu kousek za kostelem sv. Michala vyjíždíme od rozcestí Nová Ves - Výšina po polní cestě směr Mníšek. Jedeme vlnitým terénem /2/ kolem 4. a 3. zastavení naučné stezky Flájská hornatina věnovaným tématice původních a současných lesů a míjíme několik roubených turistických odpočívadel. Z hraniční obce pokračujeme dále údolím řeky Svidnice a údolím Stříbrného potoka. Asi 1,5 km za Mníškem se můžeme vyhnout terénnímu stoupání /3/ přes louku k rozc. Kostelní cesta, když pojedeme rovně stále po výraznější lesní cestě. Jeden kratší kopec /2-3/ po sypané cestě musíme přece jen vyšlapat, abychom se opět napojili na červenou značku u 7. zast. NS Flájská hornatina - Houby.

Za údolím Svidnice nás čeká nádherný úsek přes mladý smrkový les po lehce zvlněné /1-2/ pěšince. Po idylické části trasy přichází změna v podání ostřejšího zhruba 1 km dlouhého stoupání /3/ na vrchol Pestrý. Odměnou za náročnější stoupání nám bude cesta po odkrytém hřebeni s dalekými výhledy na část Krušných hor a hlavně na České středohoří s majestátními vrcholy sopečného původu. Od rozc. Jelení hlava sjíždíme chvíli /2/ po zpevněné cestě, která pak odbočuje vpravo k silnici směr přehrada Fláje (dá se touto cestou vyhnout ostřejšímu /3/ terénnímu sjezdu a vrátit se pak ke značce do údolí Pstružného potoka z hlavní silnice po lesácké cestě). Kdo si libuje v terénních sjezdech /3/ pokračuje rovně po pěšince přes vysokou trávu do údolí. Údolí Pstružného potoka se postupně zužuje a nás čeká během skoro celé jeho délky pohodový sjezd /1-2/ až do Českého Jiřetína. Český Jiřetín se může pochlubit lidovou památkou ze 17.stol. - dřevěným kostelem sv. Jana Křtitele přeneseného v r. 1969 ze zatopené obce Fláje.

Po překročení hranice přes mostek nad Bystrým potokem jedeme rovně do kopce a za parkovištěm pro autobusy už dále pokračujeme ve stoupání /2-3/ po polní cestě nad údolí s Českým Jiřetínem. Když vyjedeme na kraj lesa mezi pole, lze již vidět přehradu Talsperre Rauschenbach. Při sjezdu /1-2/ k přehradě kolem vesničky Cämmerswalde míjíme dvě válečná letadla, vystavená na zahradě penzionu. Za hrází krátce stoupáme /2/ k hlavní silnici, ze které po chvilce v ostré pravotočivé zatáčce odbočíme vlevo na lesáckou cestu (!!!pozor jsou zde 3 cesty a správná je až ta třetí!!!). Máme zde před sebou zhruba 4 km dlouhé táhlé stoupání /2/ lesem, které se v závěru postupně přiostří /2-3/. Po hřebeni v těsné blízkosti ČR/D hranice jedeme mírněji zvlněným terénem /1-2/ k turistickému odpočívadlu, kde se napojíme na asfaltku (Münzelweg) a sjíždíme /1-2/ směr Deutscheinsiedel.

Z malebného německého městečka s dominantním kostelem se vrátíme na českou stranu a z Mníšku hned za přechodem pohodově sjíždíme údolím řeky Svidnice. Od dalšího turistického hraničního přechodu na začátku Nové Vsi absolvujeme poslední výraznější stoupání /3/ na náměstí v Hoře Sv. Kateřiny. Dominantou městečka vystavěném na Růžovém vrchu je kostel sv. Kateřiny a kamenná rozhledna. Z náměstí krátce vystoupáme /3/ k rozhledně, odkud již zaslouženě sjíždíme s výhledy na údolí Svidnice a do údolí Kateřinského potoka. Když zelená značka zahne vpravo, pokračujeme stále po silnici a mírným stoupáním se vrátíme zpět do Nové Vsi.
 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.5

Krušné hory Krušné hory - Teplicko Na kole
náročnost: 2-3
délka celkem: 44 km

větrná elektrárna nad Novou Vsi v Horách větrná elektrárna nad Novou Vsi v Horách výhled z Mníšku na Deutscheinsiedel výhled z Mníšku na Deutscheinsiedel Pstružný potok cestou do Českého Jiřetína Pstružný potok cestou do Českého Jiřetína výhled na údolí s Českým Jiřetínem z německé strany výhled na údolí s Českým Jiřetínem z německé strany výhled z hráze na Talsperre Rauschenbach výhled z hráze na Talsperre Rauschenbach kostel v Deutscheinsiedel u hraničního přechodu do Mníšku kostel v Deutscheinsiedel u hraničního přechodu do Mníšku kostelík v Deutschneudorfu při hranici s Novou Vsi v Horách kostelík v Deutschneudorfu při hranici s Novou Vsi v Horách rozhledna v Hoře Svaté Kateřiny rozhledna v Hoře Svaté Kateřiny
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby