Detail výletu

Z Lomnice na vrch Tábor

Nenáročný výšlap na jeden z nejvýznamnějších vyhlídkových vrcholů Českého ráje. Od roku 2007 zde máme opět možnost se potěšit vynikajícím výhledem ze zrekonstruované rozhledny.

Itinerář

1) Lomnice nad P. nám., červená KČT

2) Tábor

3) Košov-okraj lesa, žlutá KČT

4) Lomnice n. P. – U Obory, červená KČT

5) Lomnice nad P. nám.

 

Výlet započneme v Lomnici, poklidném městečku na břehu říčky Popelky. 50 let starý turistický slogan ho charakterizuje jako město textilu, sladkostí a krásných vyhlídek. Má však také řadu cenných historických památek. Nejstarší budovou ve městě je zvonice z roku 1654 umístěná uprostřed hřbitova. Na náměstí se nachází barokní kostel sv. Mikuláše z Bari z roku 1782. V interiéru se nacházejí hodnotné řezbářské práce. Na horním konci náměstí je barokní zámek z r. 1737, který vznikl na místě původní tvrze a je účelově využit. Radnice je z r. 1864 a na ní je umístěna pamětní deska připomínající pobyt B. Smetany v roce 1871. Na náměstí je i městské muzeum v neoklasicistním Šlechtově Hrubém domě (expozice historie Lomnicka, etnografie, zoologie a mineralogie, galerie obrazů, reprezentační pokoje rodiny Šlechtů).

Po prohlídce Lomnice vyjdeme z náměstí po červené směr Tábor. Projdeme obcí, dvakrát protneme železnici a začneme stoupat kolem lesa k vrcholu. V poslední třetině naše putování zpestří křížová cesta z roku 1898. Začíná u studánky Křížovka, kde je plastika Krista uzdravujícího Lazara. Cihlové kapličky křížové cesty jsou vyzdobeny litinovými reliéfy. Vrch Tábor (678 m) se původně nazýval Chlum. Dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu v době husitské. Najdeme zde barokní kostel Proměnění Páně z roku 1704, který byl původně gotickou kaplí a hlavně nově zrekonstruovanou turistickou chatu s rozhlednou.

První rozhledna zde stála již v roce 1888 a byla vystavěna za podpory lomnického okrašlovacího spolku. Tato rozhledna měla podobu jednoduché dřevěné konstrukce a stála zde od roku 1888 až do roku 1897. Stavba druhé rozhledny se připravovala mnohem déle a také s daleko větší péčí. Dne 17. září 1911 byla na Táboře slavnostně otevřena elegantní cihlová rozhledna, která byla označována za jednu z nejkrásnějších rozhleden Čech. Prý z ní bylo možné přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 rozhleden. V letech 2006-2007 došlo ke kompletní rekonstrukci chaty a rozhledny a do roku 2007 se již můžeme pokochat krásným rozhledem z tohoto dominantního místa zdejšího kraje. Výhled máme v rozsahu téměř 360 stupňů.

Pro cestu zpět si použijeme opět červenou značku, která nás tentokrát povede lesem až na začátek Košova, kde zahneme vpravo po žluté a kolem hájenky a rybníku sestoupáme k rozcestí U Obory. Odtud už půjdeme po stejné cestě zpátky na náměstí v Lomnici nad Popelkou.

 

Autor: Daniel Balogh

 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.9

Český ráj Prachovské skály a Jičínsko Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 7 km

křížová cesta a výhled na Lomnici nad Popelkou křížová cesta a výhled na Lomnici nad Popelkou Lomnice nad Popelkou - kašna Lomnice nad Popelkou - kašna Tábor - rozhledna Tábor - rozhledna Tábor - kaple Tábor - kaple Lomnice nad Popelkou - radnice Lomnice nad Popelkou - radnice výhled na Krkonoše cestou z Tábora výhled na Krkonoše cestou z Tábora
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby