Detail výletu

5.6.2011 Z Dalečína k přehradě Vír

Pohledy na krásnou přírodu a skalnaté břehy skýtá pravý břeh přehrady Vír. Zde se vine cesta do Dalečína, která je doslova rájem pro cyklisty, pěší turisty a v zimě i pro běžkaře. Silnice zde také nese Naučnou hydrologickou stezku, která je dlouhá 16 km. Najdete na ní 17 panelů s naučnými texty a s grafickým ztvárněním. V blízkosti hráze se rozkládá Přírodní rezervace Vírská skalka s přirozenými lesními porosty a významnými druhy rostlin.

Obtížnost a varianty:

Prvních 200 m trasy vede nenáročně po silnici s mírným automobilovým provozem, poté trasa odbočuje na cestu se zákazem vjezdu automobilů. Úsek po pravém břehu přehrady měří k hrázi necelých 8 km a má dvě těžší stoupání. Náročnější varianta je doplněna o úsek s provozem vozidel: hráz - obec Vír - hráz vyrovnávací nádrže Vír II. Na zpáteční cestě k hrázi přehrady Vír je nutné překonat náročné stoupání.   
 
Délka celkem: 20 km
 
Itineráře:
Základní:
Dalečín - cyklotrasa č. 4025 – hráz v. n. Vír; (zpět po stejné trase)
 
Náročnější:
Dalečín - cyklotrasa č. 4025 – hráz v. n. Vír - č. 4025 - obec Vír - č. 4025 – ú. n. Vír II; (zpět po stejné trase)
 
Popis:
Z Bystřice nad Pernštejnem přijíždíme po 8 km do obce Dalečín, kde před budovou tyrolského stylu volíme náš výchozí bod Výletu. Dozvídáme se, že tato honosná stavba je bývalý zámek s dnešním obecním úřadem a obecními byty. Opodál nacházíme malé návrší, kde s obdivem pohlížíme na zbytky třímetrových zdí někdejšího hradu Dalečín. Se zvědavostí vyrážíme na vrcholek a za okamžik již stojíme pod kamennými hradbami a prozkoumáváme okolí rozvalin. Travnaté kruhové prostranství zkrášluje uprostřed vzrostlá nádherná lípa. Malé dřevěné pódium dává tušení o pořádání kulturních akcí na tomto mystickém návrší. Vracíme se zpět před budovu úřadu a vydáváme se po silnici k odbočce vedoucí k přehradě Vír. Odbočujeme tedy po 200 m doprava a napojujeme se na úzkou silnici nebo-li cyklotrasu č. 4025. Přejedeme most přes Svratku, opouštíme obec Dalečín a našimi průvodci v následujících chvílích bude nádherně členitá a zalesněná krajina se skalisky a kamenité břehy s pohupující se vodní hladinou. Postupně kopírujeme zakroucený pravý břeh a po náročnějším stoupání na pátém kilometru se zastavujeme k odpočinku. Usedáme na lavičku a naše zraky ohromuje čarokrásný výhled dolů na zátočiny přehrady a sluncem ozářená skaliska vypínající se na příkré mýtině opodál. Jelikož zde také prochází Naučná hydrologická stezka, jsme prostřednictvím panelů dobře informováni o minulosti těchto míst. Po několika zastaveních s nádhernými výhledy na modravé vlnící se zrcadlo se zalesněnými skalnatými břehy přijíždíme k velkolepé betonové hrázi. Na nějaký čas tady podnikáme všelijaké prozkoumávání jednotlivých míst a výstupků s výhledy na vodní nádrž či do hlubokého údolí Svratky pod hrází. Pokud máte dostatek sil, je možné sjet dolů po silnici pod hráz k břehům samotné řeky Svratky a dále pak do malebné vísky Vír a k vyrovnávací nádrži Vír II. Zpět do Dalečína se plni krásných pocitů vracíme stejnou trasou, kde si vychutnáváme krásy Vírské přehrady a okolí z opačného pohledu.
 
Atraktivity na trase:
Dalečín - malebná obec v údolí řeky Svratky skýtající bohaté možnosti rekreačního vyžití a turistiky. Letní radovánky lze prožít v nově zrekonstruovaném rybníku. Sportovní aktivity umožňuje také zdejší fotbalové hřiště, volejbalový a tenisový kurt a v zimě je možno využít 500 m dlouhý lyžařský svah. Mezi pamětihodnosti obce patří zřícenina hradu, kde se na mírném návrší vypínají půlkruhové zbytky zdí s mohutnou lípou. Nedaleko rozvalin hradu stojí budova tyrolského stylu - Dalečínský zámek. Dnes se v něm nachází obecní úřad, ordinace lékaře a obecní byty. Za povšimnutí také stojí zdejší farní kostel, kde jsou dochovány nástěnné malby z konce 14. století.
 
Přehrada Vír- vodní nádrž Vír byla postavena na řece Svratce na rozhraní Žďárských vrchů a Nedvědické vrchoviny. Skládá se ze dvou částí - větší část Vír I se nachází nad obcí Vír, druhá část – vyrovnávací nádrž Vír II je o několik kilometrů níže po proudu řeky. Údolní přehradní nádrž Vír I byla postavená v letech v padesátých letech minulého století. Její betonová hráz dosahuje výšky 76 m. Byla postavena jako ochrana proti povodním na řece Svratce a jako zdroj pitné vody. Z tohoto důvodu je zde zakázáno koupání, rekreace a rybolov.
 
Autor: Bohdan Dvořák
Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.0

Vysočina Žďárské vrchy Na kole
náročnost: 1-2
délka celkem: 20 km

hráz přehrady Vír hráz přehrady Vír vyrovnávací nádrž Vír II vyrovnávací nádrž Vír II obec Vír obec Vír obec Vír obec Vír obec Vír - pohled k Vírské skalce obec Vír - pohled k Vírské skalce pohled z hráze na přehradu Vír pohled z hráze na přehradu Vír na hrázi přehrady Vír na hrázi přehrady Vír přehrada Vír a okolní břehy přehrada Vír a okolní břehy přehrada Vír a okolní břehy přehrada Vír a okolní břehy ústí přehrady Vír v okolí Vírovky ústí přehrady Vír v okolí Vírovky Dalečín Dalečín zbytky hradu Dalečín zbytky hradu Dalečín zbytky hradu Dalečín zbytky hradu Dalečín Dalečín, zřícenina hradu Dalečín, zřícenina hradu
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby