Detail výletu

Turistické zajímavosti v okolí Kyjova a Doubic

Během jednoho výletu poznáme jak krásu tajuplných skalních kaňonů, ledových jeskyň, skalních hradů a vyhlídek tolik typických pro Labské pískovce, tak i vrcholy sopečného původu utvářející nezapomenutelný ráz Lužických hor.

Tento výlet můžeme zahájit v rekreační obci Doubice s množstvím tradičních lidových staveb nacházející se na okraji rozsáhlých lesů. Vycházíme nedaleko od penzionu a restaurace Stará hospoda po silnici přes Doubický potok a lehce stoupáme /1-2/ nad obec. Po pravé straně míjíme klasicistní kostel z let 1811 - 14. V lese se k nám připojí zelená značka, která nás zavede ještě hlouběji do nitra CHKO Labských pískovců. Zatím jsme šli většinou po zpevněné lesácké cestě, ze které však kousek pod vrcholem Hřebec odbočíme a klesáme /2-3/ skalnatým kaňonem do Kyjovského údolí. Cestou míjíme několik  prvorepublikových hraničních kamenů.
V Kyjovském údolí se napojíme na lesáckou asfaltku a mírně stoupáme /1-2/ po červené značce směr „Pod praporkem". Malebné Kyjovské údolí tvoří část kaňonu říčky Křinice se zajímavými skalními útvary. Zhruba po 0,5 km chůze v tomto údolí, můžete odbočit vlevo na  dřevěný most přes řeku Křinicí. Tak se dostanete do protějšího svahu, ve kterém se skrývá Jeskyně víl. Koncem zimy se zde tvoří unikátní ledové krápníky.
U rozcestí Pod praporkem odbočíme na žlutou značku a nahoru mezi skalní věže, kde se ukrývají krásné skalní vyhlídky a zřícenina skalního hrádku, nazývaného Kyjovský.
První etapu výletu po chráněné krajinné oblasti Labské pískovce zakončíme v Kyjově, další malebné vesničce s roubenými přízemními i patrovými domy s podstávkami. Po případném občerstvení v některém z řady penziónu či restaurací pokračujeme dál po žluté směr „Kamenná Horka". Vystoupáme /2/ přes pastviny (pozor!!! může se stát, že budete muset projít kolem stáda pasoucího se skotu), přičemž se nám postupně začnou odkrývat pěkné výhledy do kraje.
Od rozcestí Kamenná Horka jdeme chvíli bez značení a pro změnu máme výhled na Krásnou Lípu. Když se napojíme na červenou značku, začneme střídavě mírně stoupat /1-2/ smíšeným lesem. Nyní se již ocitáme v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Jedná se o přírodovědně cennou, krajinově půvabnou a zdravou oblast, kde lidská činnost dotváří přírodní prostředí. Svrchnokřídové kvádrové pískovce jsou tu často prostoupeny tělesy odolnějších vulkanických hornin, jejichž odkryté části tvoří výrazné dominantní hory, které dodávají většinou zalesněné krajině pohledovou pestrost a turistickou zajímavost.
Od rozcestí Nad vápenkou stoupáme ostřeji /2/ až na Karlovu výšinu, kde je na úpatí Širokého vrchu upravena vyhlídka na Doubice a okolí. Zpět od odbočky na vyhlídku pokračujeme chvíli po červené k prameni a Mnišské kapli, kde červená odbočuje na pěšinu a my jdeme dále po lesácké asfaltce k silnici směr Doubice. Jakmile na okraji Nové Doubice narazíme na žlutou značku, odbočíme vlevo a krátce stoupáme /3/ asi 200 m na vrchol Spravedlnost (553 m). Na skalnatém vrcholu je výhledová plošina s dalekým výhledem na Lužické hory v čele s vrcholy Luž, Klíč, apod. Od výchozího bodu nás už dělí pouze 1,5 km dlouhé pohodové klesání /1-2/ přes Doubice.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.4

Labské pískovce a Lužické hory Lužické hory Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 22 km

Kyjovského údolí - jeskyně víl Kyjovského údolí - jeskyně víl Doubice - pohled na kostel Doubice - pohled na kostel Kyjovský hrad - praporek na vrcholu Kyjovský hrad - praporek na vrcholu Kyjovské údolí - ledopád Kyjovské údolí - ledopád Kyjov Kyjov výhled na Krásnou Lípu z Kamenné Horky výhled na Krásnou Lípu z Kamenné Horky Široký vrch - Kalrova výšina, vyhlídka Široký vrch - Kalrova výšina, vyhlídka Spravedlnost - vyhlídka Spravedlnost - vyhlídka
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby