Detail výletu

Terénní okruh v lesích pod Boubínem

Právě jedna z charakteristických šumavských siluet - rozložitý vrchol Boubína spolu s ostře tvarovaným Bobíkem, je klíčovým místem této trasy. V hustých lesích mezi těmito vrcholy jsou chráněny unikátní přírodní rezervace Boubínský a Milešický prales. V údolí pod vrcholem Boubína nás pak „Lesnická naučná stezka“ zavede k aleji smíření, připomínající symbolickými památníky bezproblémové soužití Čechů a Němců.

V první části výletu na rozdíl od názvu trasy pojedeme převážně po silničkách a zpevněných lesních cestách. Za to během sjezdů z Boubína si už přijdou na své i nadšení horští cyklisti a užijí si několik lehce adrenalinových terénních sjezdů. Z údolí Teplé Vltavy a potažmo Kaplického potoka budeme výrazněji stoupat hustými lesy až do sedla pod Bobíkem, kde nás může nemile překvapit zamčený průjezd oborou. V tomto případě nám nezbude jiná možnost než přenést kolo po dřevěných schůdcích pro pěší. K rozcestí Na Křížkách budeme ještě střídavě stoupat a nepřehlédneme cestou Milešický prales, který je méně známým sourozencem rozsáhlého Boubínského pralesa. Vrchol Boubína s rozhlednou je bohužel přístupný pouze pro pěší, takže si můžeme akorát podle zájmu zajet k bývalému loveckému zámečku. V další části trasy nás už čeká vytoužený sjezd, který navíc vede místy i po kamenitých lesních pěšinách. Z osady Pravětín pak ještě jednou stoupáme do strmých svahů Boubína a ze známého sedla pod Včelenským vrchem dlouze sjíždíme až do Kubovy Hutě. Závěrečný sjezd nad údolím Kubohuťského potoka patří opět mezi ty terénní.

Atraktivity na trase:
1.Horní Vltavice - první zmínka r. 1359, r. 1526 připomínána sklárna, dnes slouží jako rekreační obec a východisko tras. Dominantou obce je barokní kostel P. Marie. Sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého, který vznikl v l. 1725-26 rozšířením původní kaple. Pozoruhodná je rovněž fara s prvky šumavské lidové architektury.
2.Milešický prales - přírodní rezervace, chráněn je velmi cenný zbytek pův. smíšeného horského lesa ve stupni kyselých horských bučin.
3.Boubínský prales - národní přírodní rezervace. Celková výměra činí zhruba 666 ha. Hlavním důvodem zřízení rezervace byla v polovině 19. století ochrana a lesnický výzkum jediného středoevropského pralesa původního vegetačního složení. Lokalita je významná z hlediska výskytu řady vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, zejména hub, lišejníků, hmyzu a ptactva. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří 300 - 400 let. Prastaré smrky a jedle vyčnívají vysoko z husté korunové klenby tvořené převážně bukem a udiví vás svými rozměry a zajímavými tvary kmenů. Největší boubínský smrk 'Král smrků', měřil 57,2 m a jeho obvod byl 508 cm. Vyskytují se zde stromy s neobvyklými růstovými deformacemi, jako jsou mohutné nádory, dvojáky, harfovitě zmnožené kmeny, nebo smrky stojící na široce rozkročených chůdových kořenech apod.
4.NS Lesnická naučná stezka - má 30 zastavení a na 15 km dlouhé trase do Pravětína informuje návštěvníky o okolní přírodě.
5.Alej smíření - býv. Táflova Huť. - velice pěkné místo s památníkem, obeliskem, křížem, zbytky po zaniklé obce. V červnu 2002 byly zde, v místech kde stávala osada Táflova Huť, vysazeny národní stromy české a německé (duby a lípy) jako připomínka soužití příslušníků dvou národností obývajících tuto krásnou krajinu země české.
6.Kubova Huť - Jméno obce je památkou na bývalou sklářskou huť, která zde kdysi bývala. Nachází se zde nejvýše položená železniční stanice v Čechách (995 m). V obci a jejím nejbližším okolí jsou vybudovány lyžařské vleky a ubytovací kapacity. V lesích okolo se dochovalo několik pevnůstek, lidově zvaných bunkry, ze třicátých let 20. století, které tvořily opevnění jižní hranice Československa.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.5

Šumava Šumava - Trojmezí Na kole
náročnost: 2-3
délka celkem: 38 km

Alej smíření - býv. Táflova Huť Alej smíření - býv. Táflova Huť Zátoň Zátoň Boubínský potok Boubínský potok pod Včelenským vrchem pod Včelenským vrchem během cesty po lesnické naučné stezce během cesty po lesnické naučné stezce Kubova Huť - u ŽST Kubova Huť - u ŽST Basumský hřeben cestou z Kubovy Hutě Basumský hřeben cestou z Kubovy Hutě pomník během cesty do Horní Vltavice pomník během cesty do Horní Vltavice
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby