Detail výletu

Skalnatým korytem Prunéřovského potoka k zřícenině hradu Hasištejn

Divoké údolí Prunéřovského potoka není jedinou atraktivitou, kterou vám tento výlet nabízí. Je to i zachovalá zřícenina gotického hradu, barokní plastiky v městečku Místo nebo poklidná krajina Farského lesa.

Náš výlet zahájíme v obci Nová Ves, která přestože se jmenuje Nová má svou existenci doloženou již v roce 1345. Najdeme zde kamenná boží muka z počátku 18. stol. a na východním okraji obce pak kříž z doby kolem roku 1700. Vyjdeme od turistického rozcestí Nová Ves (ŽST) po modré značce směr zřícenina hradu Hasištejn.
Značka nás provede kolem roztroušených stavení až na konec Nové Vsi, kde začneme klesat do údolí Prunéřovského potoka. Jakmile přijdeme k rozcestníku Pod Celnou, kde budeme přecházet silnici, můžete se občerstvit v místní restauraci a kousek před ní se podívat na jez Myší díra. Nyní nás čeká nejzajímavější úsek tohoto výletu. Budeme klesat přímo ve skalnatém korytě divoce se valícího Prunéřovského potoka. Cestou míjíme četné kaskády a peřeje a po stranách uvidíme mohutná skaliska. U rozcestníku se žlutou značkou opustíme toto kouzelné údolí a začneme prudce stoupat do stráně nahoru nad údolí. Pak půjdeme kousek po louce a následně začneme klesat k hradu Hasištejn.
Jako první narazíme v lese na předsunutou obrannou věž a kousek za ní u parkoviště na  zachovalou zříceninu gotického hradu. Ten byl postaven pravděpodobně kolem roku 1320. Největší rozkvět zažíval za Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, který ho významně opevnil a rozšířil. Proslulou se stala jeho knihovna. Od roku 1510 byl opuštěn a postupně chátral. Až v 19. stol. ho upravil Emanuel Hirsch a zřídil v něm hostinec. Dnes je tento státní hrad zpřístupněn veřejnosti v návštěvní hodiny. Ze zachovalé věže hradu je krásný výhled a je zde zpřístupněna i část podzemních prostor. Po požáru původní hradní restaurace v r. 1976 máte možnost se občerstvit v nových skromnějších prostorách.
Asi 200 m od hradu se nachází městečko Místo s pěkným kostelem ze 17. stol.. V městečku a jeho okolí se nachází řada cenných barokních plastik, které zde byly přemístěny ze zaniklých obcí, které musely ustoupit povrchové těžbě uhlí. Nejstarší boží muka a křížový kámen datovaný do r. 1601 najdete u parkoviště před hradem.
Pak se budeme vracet zpátky k rozcestníku se žlutou značkou v údolí Prunéřovského potoka, ze kterého budeme nyní prudce stoupat do protějšího skalnatého svahu až do Výsluní. Toto malebné městečko se zachovalým pravidelným renesančním šachovnicovým půdorysem stojí už na Krušnohorské náhorní planině. V jeho okolí se dříve dolovalo stříbro, měď, cín a olovo.
Z Výsluní půjdeme po silničce přes osadu Nové Domky do Farského lesa, kde projdeme kolem opuštěné železniční zastávky Výsluní a přijdeme k rozcestí. Zde změníme barvu značení na červenou a půjdeme 4 km po zpevněné cestě téměř po rovině až do našeho výchozího bodu. Větší část cesty půjdeme pěkným lesem, avšak závěr patří loukám v okolí Nové Vsi.
 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.6

Krušné hory Krušné hory - Chomutovsko Pěšky
náročnost: 2-3
délka celkem: 16 km

zřícenina hradu Hasištejn zřícenina hradu Hasištejn zřícenina hradu Hasištejn zřícenina hradu Hasištejn během sestupu k Prunéřovskému potoku během sestupu k Prunéřovskému potoku cestou k Miší díře cestou k Miší díře Prunéřovský potok Prunéřovský potok Prunéřovský potok Prunéřovský potok Prunéřovský potok Prunéřovský potok předsunutá obranná věž hradu Hasištejn předsunutá obranná věž hradu Hasištejn
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby