Detail výletu

14.1.2014 Rýmařovsko na běžkách - Údolím Podolského potoka na Skřítek

V okolí Rýmařova se nachází poměrně hustá síť udržovaných běžeckých stop, které z této oblasti za vhodných sněhových podmínek dělají TOP lokalitu pro běžkaře na Moravě. Tímto seriálem Vám chceme postupně představit to nejzajímavější.

Náš první tip představuje nenáročný výlet, který zvládnou i kondicky připravené děti. Pro dospělé to může být pěkný dopolední nebo odpolední trip. Jako výchozí bod vybíráme parkoviště u malé sjezdovky v části Staré Vsi - Žďárský Potok. Místo se jmenuje Anennská huť. Z parkoviště vyrazíme k úpatí vrchu Ptáčník, kde je i sjezdovka. Udržovaná běžecká stopa vede asi 250m výše traverzem. Zpravidla k ní vede stopa přímo z parkoviště. Jakmile se napojíme na udržovanou stopu, tak vyrazíme vpravo po ní. Pojedeme mírně zvlněnou kulturní krajinou, kde se střídají remízky s pastvinami a solitérními stromy. Občas míjíme pěkné staré chalupy. Protneme silnici ve Žďárském Potoku a pokračujeme přes louku do jesenických lesů. Stopa nás svede k horské říčce se skromným názvem Podolský potok. Její tok budeme sledovat skoro 4 km. Stopa vede úzkým lesnatým údolím po svážnici mírně vzhůru. Cestou dobrý pozorovatel vysleduje v okolních svazích četné pozůstatky hornické činnosti. Jednu ze štol (Ostrá) míjíme přímo a je u ní i naučná cedule. Bohužel s ohledem na zimující netopýry není přístupná. Tato pasáž už není tak krajinářsky atraktivní jako okolí Žďárského Potoka, ale běžecky si ji užijete, tedy pokud cesta nebude narušena těžbou v okolních lesích. Což se taky někdy stává. U lovecké chaty Hubertka opustíme Podolský potok, jehož tok se stáčí vpravo a jedeme kolem jeho přítoku s názvem Žlutý potok. Název naznačuje jeho zlatonosnou minulost. Krajina v jeho okolí mi vždy připomene Šumavu. U stejnojmenného rozcestí opustíme potok a krátce prudce vystoupáme po červené značce. Dál už je terén opět velmi vhodný pro běžky a my převážně stoupáním v lese přijedeme k rozcestí Nad Skřítkem. Nyní už nás čeká jen 500 m sjezdu k silnici a motorestu Skřítek, kde máme možnost se velmi dobře občerstvit za rozumné ceny. Zpátky se budeme vracet po stejné trase.

Autor: Dan Balogh

Zákres výletu v mapě, GPS navigaci a výškový graf naleznete ZDE.

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.8

Jeseníky a Rychlebské hory Hrubý Jeseník Na běžkách
náročnost: 2
délka celkem: 15 km

v okolí osady Žďárský Potok v okolí osady Žďárský Potok v okolí osady Žďárský Potok v okolí osady Žďárský Potok pohled na vrch Výhledy pohled na vrch Výhledy osada Žďárský potok osada Žďárský potok osada Žďárský potok osada Žďárský potok stopa vede kolem Podolského potoka stopa vede kolem Podolského potoka u štoly Ostrý u štoly Ostrý Na Skřítku Na Skřítku
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby