Detail výletu

23.5.2016 Posázavským Pacifikem za krásou řeky Sázavy

Již na sklonku 19. století se začal budovat Posázavský Pacifik, takový, jaký jej můžete poznat i dnes. Železniční trať z Modřan přes Davli podél Sázavy až do Světlé nad Sázavou je pro svou romantickou podobu a odvážné řešení právem zařazována k nejhezčím v republice. Během tohoto výletu se vám představí úsek tratě mezi Světlou nad Sázavou a Chřenovicemi. Čekají zde na vás malebné zátoky, které inspirovaly při pravidelných skautských táborech i Jaroslava Foglara.

Město skla a kamene s krásným zámkem - Světlá nad Sázavou
Ideálním výchozím bodem pro tento výlet je město Světlá nad Sázavou, odkud se budete střídavě pohybovat Posázavským Pacifikem nebo pěšky po proudu řeky až k bývalému Chřenovickému hradu. Než však nastoupíte do motoráčku, prohlédněte si to nejzajímavější, co se nachází ve Světlé, městě skla a kamene. Můžete začít návštěvou zámku, který na levém břehu řeky Sázavy nechal v r. 1567 přestavět z tvrze Burian Trčka z Lípy. Zámek je dnes turisticky přístupný. Můžete absolvovat prohlídkové okruhy, nebo se jen podívat na nádvoří se zimní zahradou, kašnou a plastikou dívky a především do rozsáhlého anglického parku s několika rybníky a altány. Rozdováděné děti pak z parku můžete vylákat na zmrzlinu do centra města. Na Světelském náměstí je největším turistickým lákadlem radnice, která dnes patří k nejkrásnějším stavbám ve městě. S radnicí a parčíkem, kde je moderní plastika sklo a kámen, sousedí dominantní kostel sv. Václava s věží, která má charakteristické dřevěné patro s podsebitím. Nedaleko náměstí je i železniční zastávka, odkud můžete vyjet vstříc dobrodružné cestě podél řeky Sázavy.

Jedinečné peřeje na Sázavě - přírodní rezervace Stvořidla
Délku pěších procházek malebným údolím si každý může zvolit podle kondice a věku dětí sám a je pouze na něm, kterou železniční zastávku si vybere jako přestupní. Turisticky nejatraktivnější částí je úsek mezi zastávkami Smrčná a Stvořidla, kde se rozprostírá přírodní rezervace Stvořidla. Sázava protéká hlubokým údolím ve tvaru písmene V mezi masívem Melechova a Žebrákovského kopce. Proudící voda zde mezi žulovými balvany vymodelovala tzv. obří hrnce a množství vodních prahů s četnými peřejemi, díky nimž je tato část řeky jednou z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších v ČR. Pěšinka vede mnohdy bezprostředně podél řeky, což vyžaduje zvýšenou pozornost a také, bohužel, omezuje průchodnost za deštivého počasí nebo při zvýšeném stavu vody. Od kempu a rekreačního střediska s restaurací Stvořidla, kde děti potěší několik prolézaček, můžete nastoupit do vlaku nebo pokračovat dále.

Ráj skautů - Sluneční zátoka
Pokud budete pokračovat, čeká vás kousek za chatovou osadou a soutokem Kouteckého potoka se Sázavou stoupání k rozcestí Nemocnice v Háji. Kolem nově renovovaného komplexu budov s parčíkem obklopeného hustým lesem pak scházíte zpět do údolí Sázavy směr Sluneční zátoka. Sluneční zátoka je rekreační středisko, které vzniklo ve 30. letech minulého století a až do roku 1977 bylo využíváno oddíly skautů a vinohradského Sokola. Sázava zde vytváří poloostrov, který se prudce zvedá k Háji a je z velké části obklopen lesním porostem. Špičku poloostrova však tvoří tzv. „Foglarova louka", která nabízí ničím nerušené sluneční paprsky po celý den. Na okraji louky je památník Jaroslavu Foglarovi, který zde v letech 1925-45 pořádal letní tábory s nejstarším českým skautským oddílem „Pražská dvojka". Nádherná krajina podpořená i skalním útvarem na protějším břehu řeky, kudy vede známá trať „Posázavského Pacifiku", byla předlohou pro jednu z nejznámějších Foglarových knížek „Hoši od Bobří řeky".

Mohutný hrad na skále - Ledeč nad Sázavou
Ze Sluneční zátoky můžete pokračovat lesní cestou dále po proudu Sázavy až do Ledče nad Sázavou, další zastávky výletu. Ještě před náměstím určitě vaší pozornosti neunikne kostel sv. Petra a Pavla s mohutnou věží, za kterým je od Sázavy jedinečný pohled na hrad. Dominantou Husova náměstí je vedle sochy Mistra Jana Husa především 11 m vysoké Mariánské sousoší. Památkou číslo 1 je však složitý komplex „Ledečského hradu" vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří svými stavebními záměry upravovali původně raně gotický hrad renesančně a barokně. V roce 1879 zachvátil hrad zhoubný požár trvající tři dny, po kterém se jej už nikdy nepodařilo uvést do původní podoby. Dnes zde i přes probíhající rekonstrukci můžete na horním nádvoří v přízemí Malého paláce navštívit městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Pradávná historie opředena tajemstvím - zřícenina Chřenovického hradu
K poslední zastávce tohoto rodinného výletu, k Chřenovickému hradu, vás dopraví Posázavský Pacifik, jemuž teď v cestě stojí mohutný skalní ostroh s úzkým tunelem. Přímo nad zastávkou se na skále kdysi vyjímal strážní hrad, který bohužel zub času od 1.poloviny 16. století výrazně poznamenal. Z původně dost velkého hradu se zachovala pouze okrouhlá věž se silnými zdmi vysoká 19 metrů a zbytky zdí z ostatních budov hradu, které však pečlivě chrání bukový les. I přes nepřízeň osudu však toto místo vyzařuje kouzelnou atmosféru, která si podmaní každého milovníka přírody, či historie. Cestou zpátky do Světlé můžete rozjímat v uhánějícím motoráčku s hřejivým pocitem krásně stráveného dne.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.0

Vysočina Havlíčkobrodsko S dětmi
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

Sázava ve Stvořidlech Sázava ve Stvořidlech zřícenina Chřenovického hradu zřícenina Chřenovického hradu Posázavský pacifik pod Chřenovickým hradem Posázavský pacifik pod Chřenovickým hradem Ledeč nad Sázavou - pohled na hrad ze břehu Sázavy Ledeč nad Sázavou - pohled na hrad ze břehu Sázavy památník J. Foglarovi ve Sluneční zátoce památník J. Foglarovi ve Sluneční zátoce Sázava v přírodní rezerveci Stvořidla cestou do Smrčné Sázava v přírodní rezerveci Stvořidla cestou do Smrčné Světlá nad Sázavou - radnice, kostel sv. Václava a plastika sklo a kámen Světlá nad Sázavou - radnice, kostel sv. Václava a plastika sklo a kámen zámek ve Světlé nad Sázavou zámek ve Světlé nad Sázavou
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby