Detail výletu

Podkrušnohorský zoopark a další zajímavosti

Město Chomutov nabízí rodinám s dětmi jedinečné atrakce v místním zooparku a jeho okolí, které dozajista velice zpříjemní a obohatí návštěvu tohoto kraje. Mimo všelijakých druhů krásných a vzácných zvířat objevíme skanzen s historickými staveními a z daleka viditelným větrným mlýnem. Areálem brouzdá Lokálka Amálka a Safari Expres, který přijíždí ke zvířatům na pár metrů. Park sousedí s přírodním Kamencovým jezerem, kde naplno využijeme upravených pláží s řadou sportovišť a dalších atrakcí ke slunění, koupání a dovádění v čisté vodě s léčivými účinky.

Za zvířaty do oázy klidu a skanzenu - Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Malebný areál zooparku v Chomutově nabízí malým i velkým obdivovatelům zvířat exotických i domácích, mnoho zajímavého a jedinečného. Tato jedna z nejmladších zahrad u nás sídlila v třicátých létech minulého století ve středu města. První tištěný průvodce z této doby můžeme nalézt v chomutovském muzeu. Teprve v sedmdesátých letech byl Podkrušnohorský zoopark díky nápadu pana Waltera přemístěn na současné místo, kde se nachází chráněné útočišťě řada živočišných druhů a přírodních stanovišť s přirozeným vývojem. Nejsou to však jenom zvířata, která dělají park výjimečným a malebným.

Uvnitř parku si přijdou na své především děti, které mohou skotačit v dětském koutku či zažít atmosféru Lokálky Amálka – motorového vláčku, který projíždí určitou částí areálu se zajímavým výkladem průvodce o zvířatech, které zrovna vláček míjí. K vidění jsou zde stáda zubra evropského, draví ptáci, tuleni, medvědi, noční zvířata, velbloudi a další. Mezi nejvzácnější zvířata patří orel kamčatský, tchořík skvrnitý, takini, zubři a tuleni kuželozubí. Zajímavostí Podkrušnohorského zooparku je plodící sad kaštanovníku jedlého a nedaleký hřbitov vyhynulých euroasijských druhů, kde téměř každý vyhynulý druh má vystavený svůj pomník. Světoví umělci a nejen oni se zde sjíždějí za účelem vytesat sochu některého z vyhubených druhů. Areál také nabízí velký výběh tzv. Eurosafari, kde mohou návštěvníci ve velkém výběhu mimo areál zooparku pozorovat například zubry, koně Převalského, pratury, jeleny či muflony v přirozeném prostředí z korby speciálního vozidla.

Vedle samotného zooparku může návštěvník navštívit přestavěnou blízkou konírnu ve statek, která je nyní součástí areálu. Zde se seznámíme s životem na venkově, zachovalými zemědělskými stroji a se zvířaty, které byly v dřívějších dobách právě na venkově často chovány. Součástí parku je i skanzen, kde postupně vyrůstá středověká osada a historické stavby z podkrušnohoří. Pozorujeme zde různé chýše, rybník, lipovou alej, hrázděnou kapli, nově postavený hrázděný statek a větrný mlýn s ukázkou mletí obilí a dalších řemesel. Statek tudíž není jen muzeem, ale i místem s plně funkčním vybavením, kde bude možné v peci péct chléb a jiné tradiční pokrmy a organizovat zde mnoho akcí oživujících naše tradice.   

 

Vodní svět na jezeře – Kamencové jezero

Máte-li rádi vodu, slunění na pláži, koupání, projížďky na lodičkách a další sporty spojené s létem a rekreací, pak ideálním místem pro tyto letní radovánky je Kamencové jezero. Tato chomutovská přírodní perla byla vytvořena zatopením kamencového dolu v dobách minulých. Kamencové jezero je u nás jedinečné a navíc raritou ve světovém měřítku.Jezero sousedí s areálem zooparku, takže přesun ke kýženému osvěžení, lze uskutečnit pěšky nebo na kole a není časově náročný. Areál je oplocen a na obou protilehlých vzdálenějších stranách nalézáme pláže. Na jedné z nich, kde se již lidé příjemně sluní na písku, je vybudováno dětské hřiště s všemožnými prolézačkami. Druhá strana pak skýtá rozsáhlé molo se skokanským můstkem. Magnetem pro návštěvníky je tedy příjemné přírodní prostředí s upravenými plážemi a moly, řada všelijakých sportovišť a vodních atrakcí a především pověstná kvalita vody léčivými účinky. Dříve se jeho vlastností využívalo k léčení kožních chorob a působení vody bylo přirovnáváno k účinkům minerálních rašelinových koupelí ve Františkových lázních. Samozřejmostí jsou různé občerstvovací stánky a restaurace, kde po radostných vodních eskapádách směřujeme. Přijďte a užijte si den plný zábavy.

 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.6

Krušné hory Krušné hory - Chomutovsko S dětmi
náročnost: 1
délka celkem: 4 km

Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově Podkrušnohorský zoopark v Chomutově areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera areál Kamencového jezera okolí Skanzenu u areálu zooparku v Chomutově okolí Skanzenu u areálu zooparku v Chomutově Skanzen - statek v areálu zooparku v Chomutově Skanzen - statek v areálu zooparku v Chomutově buvol domácí buvol domácí skanzen Nová Ves skanzen Nová Ves skanzen Nová Ves skanzen Nová Ves
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby