Detail výletu

Po běžkařských okruzích v okolí Cínovce a horské chaty Vitišky

Od horské chaty Vitišky jedeme kolem železniční stanice Dubí a Husova vrchu do Cínovce, odkud se vracíme podél česko – německé hranice.

Výchozím bodem je rozcestník Vitiška - horská chata (815 m), odkud je krásný výhled na protější Klínovčík, okolní lyžařské svahy a při dobré viditelnosti též na strmé kopce sopečného původu v Českém Středohoří. Vyjíždíme po zelené značce směr Dubí - konečná MHD 7 km. Po mírnějším stoupání /1-2/ střídavě lesem s občasnými výhledy následuje asi 2 km dlouhý sjezd /1-2/ k rozcestí Jedlovka - hájovna. Od hájovny sjíždíme /2/ lesem 2 km k rozcestníku, od kterého pokračujeme po žluté značce 0,5 km kolem železniční zastávky k rozcestníku Dubí - ŽST,bus.
Zde odbočíme vlevo na modrou zn. směr Cínovec - hotel Pomezí 4,5 km a musíme vystoupat /3-4/ asi 300 m bez běžek do prudkého zalesněného svahu. Ve stoupání /3/ pokračujeme většinou už po zpevněné lesácké cestě k rozcestníku Cínovec - Sedmihůrská cesta. I když Sedmihůrská cesta vede dále rovně, my odbočíme vlevo a jedeme stále do kopce /3/ až na Husův vrch, kde už začíná Cínovecký hřbet. Husův vrch je místo se skutečně nádherným širým výhledem a při dobré viditelnosti lze spatřit mimo České Středohoří i Jizerské hory a Krkonoše jako na dlani.
Nedaleko pod vrcholem se již napojíme na profesionálně upravovanou Krušnohorskou lyžařskou magistrálu, po níž dojedeme do Cínovce k hotelu Pomezí. Cínovec byl založen počátkem 14. stol. jako hornické středisko těžby cínové rudy, později i stříbra a také již dříve zde procházela zemská stezka ze Saska do Čech. Do roku 1990 se zde aktivně těžil wolfram, molybden a cín a je zde jeden z nejdůležitějších hraničních přechodů mezi Českou republikou a Německem.
Okolo Cínovce projedeme po Krušnohorské magistrále a napojíme se na červenou značku, ze které u cykloturistického rozcestí U vojáka odbočíme vpravo a jedeme po cyklotrase č.3010 směr Moldava - ŽST 6,5 km. Po upravené běžkařské stopě klesáme /2/ s pěkným výhledem na údolí podél lesa k Hraničnímu potoku, kolem kterého dojedeme nad malebné německé městečko Rehefeld - Zaunhaus s krásným zámečkem.
Z údolí nyní mírně stoupáme /1-2/, přičemž ignorujeme několik běžkařských stop, které odbočují vlevo. Po více jak 2 km se napojíme na Sklářskou naučnou stezku (též žlutá turistická značka) z Moldavy a dojedeme k rozcestníku Pod Vitiškou. Od rozcestníku, kde se dovídáme více o NS Po stopách středověkého sklářství, se vracíme po zelené značce 1 km do kopce /2/ k horské chatě Vitiška.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.2

Krušné hory Krušné hory - Teplicko Na běžkách
náročnost: 2
délka celkem: 20 km

Po běžeckých tratích v okolí Vitíšky a Cínovce Po běžeckých tratích v okolí Vitíšky a Cínovce Železniční stanice - Dubí Železniční stanice - Dubí Daleký výhled z Cínoveckého hřbetu Daleký výhled z Cínoveckého hřbetu Hotel Pomezí v Cínovci Hotel Pomezí v Cínovci Po běžeckých tratích v okolí Vitíšky a Cínovce Po běžeckých tratích v okolí Vitíšky a Cínovce Údolí Hraničního potoka Údolí Hraničního potoka Rehefeld - Zaunhaus Rehefeld - Zaunhaus Údolí Hraničního potoka Údolí Hraničního potoka
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby