Detail výletu

23.4.2015 Pěší výlet z Žirovnice do Počátků

Přijměte pozvánku k návštěvě významných historických památek obklopených úchvatnou krajinou na rozhraní Čech a Moravy. Příjemné prostředí s mimořádně čistým vzduchem, řada rybníků, cesty roubené alejemi stromů, hluboké lesy s kopcovitým terénem to vše vyzařuje nezapomenutelnou pohodu a klid. Čeká zde na nás i půvabný zámek s hodnotnými expozicemi, malebné historické centrum v Počátcích a osvěžující koupel na plovárně rybníku Budín.

Výchozím bodem je město Žirovnice, které je proslulé svou perleťářskou a knoflíkářskou tradicí. K významným pamětihodnostem zde patří kostel sv. Filipa a Jakuba, kostel sv. Jiljí u hřbitova, kaplička, sloup se sochou Panny Marie a okolo Havlíčkova a Husova náměstí i několik historických domů. Nejlákavější památkou je ovšem zámek, který stojí na místě původního kamenného hradu. Cestou k zámku si jako první prohlédneme rozsáhlou expozici venkovských tradic a řemesel v nově renovovaném Zámeckém špýcharu. Na I. nádvoří zámku nás pak přivítá řada soch řeckých minotaurů od studentek a studentů Akademie výtvarných umění v Praze. Během prohlídky zámeckých komnat a sklepení můžeme obdivovat expozice šicích strojů, perleti, nábytkových interiérů z II. poloviny 19. století a především v gotické části zámku dochované nástěnné fresky z 15. století, jež svým rozsahem patří k největším freskovým výzdobám v Čechách.
Než vyrazíme po červené značce směr Budín, můžeme se ještě projít okolo zámku na skalnatém ostrohu omývaném ze dvou stran Hutním rybníkem. Pod zámkem si všimneme sochy sv. Jana Nepomuckého a úžasný pohled na zámek zrcadlící se v hladině rybníku je vděčným tématem pro zvěčnění na fotografii. Pod městem pak na břehu rekreačního rybníku Budín mineme kemp s restaurací a opodál i plovárnu s molem, vybízející obzvláště v létě k příjemnému osvěžení. Od rybníku si to zamíříme rovnou do lesa a budeme stoupat. Na vrcholku kopce se pak před námi rozprostře parádní výhled na panorama Počátků.
Město Počátky se pyšní zachovalými historickými i kulturními památkami, jímž vévodí malebné náměstí s řadou domů s renesančním, nebo barokním jádrem. Na náměstí s velkolepým barokním sousoším a empírovou kašnou můžeme navštívit vyhlídkovou věž původně gotického kostela sv. Jana Křtitele. Za kostelem je vlastivědné muzeum, které nabízí zajímavý pohled na vnitřní architekturu měšťanského domu z 16. století, je zde dokumentována nejstarší historie Počátecka, bohaté sbírky národopisné, řemeslná výroba i společenský život 19. století. Muzeum je rovněž správcem památníku – Rodného domu básníka Otokara Březiny. K dalším památkám patří i barokní kaple sv. Anny a rodný dům moravského dějepisce 17. století Tomáše Pešiny. Na druhém konci města odbočíme u hřbitova s kostelem Božího těla a pozoruhodnou zvonicí s mohutnou šindelovou cibulovou bání na trasu č. 1114.
Nenáročně vystoupáme okolo starých lip a pomníčku s Pannou Marií na Strážný kopec a opět jsou nám dopřány pěkné pohledy do okolí. Je zde lavička s vyhlídkou, odkud za dobré viditelnosti dohlédneme i na Šumavu, Novohradské hory, a hrad Choustník a další okolní pásma Českomoravské vrchoviny. Ze silnice lemované nekonečnou alejí později odbočíme na polní cestu a sejdeme do Jakubína. Kousek za úhlednou vískou si pohlídáme zelenou značku, která nás svede na pěšinu podél říčky Žirovnice. Od osamělého statku U Pechů se pak vydáme přes les zpátky do Žirovnice.

autor: Filip Balogh
Celkem 17 km.

Výškový graf
Výškový graf
Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.0

Vysočina Jihlavsko Pěšky
náročnost: 1-2
délka celkem: 17 km

zámek Žirovnice - sochy minotaurů na I. nádvoří zámek Žirovnice - sochy minotaurů na I. nádvoří Počátky - kostel sv. Jana Křtitele na náměstí Počátky - kostel sv. Jana Křtitele na náměstí Žirovnice s rybníkem Žirovnice s rybníkem Počátky - zvonice u kostela Božího těla Počátky - zvonice u kostela Božího těla cestou do Jakubína cestou do Jakubína Jakubín Jakubín
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby