Detail výletu

Okruh Českým rájem a Pojizeřím

Necháme se okouzlit lidovou architekturou, zabloudíme ve skalním labyrintu, abychom vše následně rozluštili na některé z vyhlídek a nebude nám chybět prohlídka hradu, zámku a dokonce ani jeskyně.

Začínáme ve městě Turnov, které leží při řece Jizeře v Turnovské pahorkatině a je nazýván srdcem Českého ráje. V jeho historickém centru se nachází řada významných historických objektů. Dominantou náměstí je kostel sv. Františka z Assisi. Další zajímavou stavbou je novorenesanční radnice. Nedaleko náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše s farou a monumentální kostel Narození Panny Marie, který patří k největším novogotickým chrámovým stavbám ve střední Evropě. V Turnově můžeme navštívit i židovský hřbitov.
Přírodní a historické exponáty této pozoruhodné krajiny můžete shlédnout v Muzeu Českého ráje.
Jednou z nejvýznamnějších turnovských památek je zámek Hrubý Rohozec, který stojí ve svahu nad pravým břehem řeky Jizery. Zámek oplývá bohatým vnitřním zařízením, nachází se zde sbírky barokního a empírového nábytku. V letních měsících se konají koncerty v zámecké kapli. Před zámkem můžete spatřit dvě památné staré lípy (s obvodem kmenů 580 a 665 cm).
Z Turnova jedeme na sever přes obec Dolánky, v níž stojí Dlaskův statek, jeden z nejkrásnějších příkladů roubené lidové architektury u nás. Nachází se v něm národopisná expozice turnovského muzea Českého ráje.
Naše další zastavení je v obci Frýdštejn, kde opět můžeme spařit ukázky roubené lidové architektury, ale hlavně zříceninu středověkého hradu. Z vnitřního hradu se zachovala velká válcová věž o průměru 9 m, kde je nově zpřístupněná vyhlídka, a zbytky paláce i jiných zdí vytesaných ve skále. Prohlížet zříceninu si zde můžeme samostatně bez průvodce.
Z Frýdštejna je to autem do letoviska Malá Skála opravdu kousek. Nachází se pod svahy Sokola, Suchých skal a Vranovského hřebenu. Na příkrém skalním výběžku nad řekou Jizerou se nachází hrad Vranov, odkud je i pěkný výhled. Z obce Malá Skála si zajedeme autem nebo výletním vláčkem do Besedic a pěšky se vydat do skalního města Chléviště a Kalich. Labyrint skalního města byl útočištěm pronásledovaných ve všech nebezpečných dobách. Ve skalním městě Kalich se nachází sluj se skalním oltářem, na němž býval letopočet 1634 a kalich. Procházku nám zpestřují krásné pohledy z několika vyhlídek.
V Malé Skále se napojíme na silnici E 65 do Železného Brodu, kde máme možnost navštívit národopisné muzeum Horního Pojizeří a expozici Běliště. Za zmínku také stojí kostnice na hřbitově a dřevěná osmiboká zvonice. Areál je z centra přístupný schodištěm.
Naše další zastávka je obec Bozkov, zejména pak Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Leží na severním okraji Bozkova a jsou tvořeny labyrintem podzemních chodeb a dutin, uložených nehluboko pod povrchem země. Jejich charakteristickou výzdobou jsou křemenné římsy a lišty vystupující ze stěn a stropů. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou. Zpestřením návštěvnického okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. Teplota vzduchu v jeskyních je kolem 7C, proto je vhodné si vzít teplejší oblečení. V Bozkově můžeme také navštívit vyhlídku ve věži místního kostela Navštívení Panny Marie.
Z Bozkova již míříme autem přes Semily (kostel sv. Petra a Pavla, radnice, mariánský sloup, kostelík sv. Jana Křtitele, Městské muzeum a Pojizerská galerie) na nejvyšší vrchol Českého ráje Kozákov s rozhlednou, odkud je pěkný výhled do širokého kraje a je zde možnost se příjemně občerstvit a zhodnotit celodenní výlet při západu slunce.
 

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.5

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Autem
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

Bozkovské jeskyně - jezero Bozkovské jeskyně - jezero Malá Skála z Vranovského hřebene a Panteonu Malá Skála z Vranovského hřebene a Panteonu vyhlídka na Malou Skálu vyhlídka na Malou Skálu zřícenina hradu Frýdštejn zřícenina hradu Frýdštejn Boučkův statek, Malá Skála Boučkův statek, Malá Skála Turnov, náměstí Českého ráje Turnov, náměstí Českého ráje zámek Hrubý Rohozec zámek Hrubý Rohozec Kozákov - výhled z rozhledny Kozákov - výhled z rozhledny
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby