Detail výletu

20.5.2015 Nýrsko a Svatá Kateřina

Tento výlet je veden na samém okraji Šumavy, kde se toto horské pásmo krátce sníží, aby se mohlo o pár kilometrů dál opět vzedmout až do tisícových výšek, ale již jako Český les. V první polovině tohoto výletu poputujeme po rozhraní Šumavy a Českého lesa a budeme se kochat výhledy na nejvyšší vrcholy obou pohoří. V druhé polovině se ponoříme do hustých pohraničních lesů Královského hvozdu, kde nás potěší křehká krása rašelinišť a jedinečné výhledy na vodní hladinu Nýrska.

Start: Nýrsko, Informační centrum
1) za informačním centrem, rovně po trase č.33
2) Orlovice, vlevo po červené KČT a trase č.2055
3) Liščí háj, rovně, křižujeme frekventovanou silnici
4) Přední Fleky, rovně dolů z kopce mezi pastviny
5) Svatá Kateřina, vpravo po hlavní silnici až k hraničnímu přechodu
6) Hraniční přechod, vlevo po svážnici hned za českou pohraniční kontrolou
7) U Zadních Chalup, vlevo po trase č.2049
8) Pod Hraničářem, vpravo po zpevněné cestě
9) V údolí Úhlavy, vlevo po trase č.33
Cíl: Nýrsko, u Informačního centra

Atraktivity na trase:
Nýrsko - malé město vzniklé r. 1558 spojením Horního a Dolního Nýrska, městská práva od r. 1593. Gotický kostel sv. Tomáše upravený barokně, barokní radnice, fara a dům čp. 2. Za městem starý židovský hřbitov s náhrobními kameny z 18. století. Zajímavé přírodní divadlo. Ve svahu Pajreku koupaliště s vyhřívanou vodou, autokempink. Jižně od města se nachází Nýrská vodní přehradní nádrž na pitnou vodu.
Orlovice - osada uprotřed lesů založena v 17. století pro horníky dobývající železnou rudu v blízké Orlovické hoře. Pokusy o obnovu těžby r. 1930 byly neúspěšné. Dolování připomíná tzv. Zlatá jáma se zbytky těžebních zařízení.
Červené Dřevo - z bývalé osady zůstal jediný dům. Po r. 1990 bylo místo pietně upraveno, obnoveny základy kostela, vztyčen dřevěný kříž a vyčistěn hřbitov kam byly umístěny nalezené náhrobky.

Trasa vhodná pro trekkingové kola.

Autor: Daniel Balogh
 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.0

Šumava Šumava - Železnorudsko Na kole
náročnost: 2
délka celkem: 32 km

malebná krajina v okolí Červeného Dřeva malebná krajina v okolí Červeného Dřeva Nýrsko-kostel svatého Tomáše Nýrsko-kostel svatého Tomáše krajina cestou do Hadravy krajina cestou do Hadravy poslední pole cestou do Orlovic poslední pole cestou do Orlovic krajina u Orlovic krajina u Orlovic malebná krajina v okolí Červeného Dřeva malebná krajina v okolí Červeného Dřeva krajina u Svaté Kateřiny krajina u Svaté Kateřiny louky u hranice s Bavorskem louky u hranice s Bavorskem v.n. Nýrsko cestou ze Zadních Chalup v.n. Nýrsko cestou ze Zadních Chalup zřícenina hradu Pajrek zřícenina hradu Pajrek
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby