Detail výletu

Nejvýchodnějším cípem Beskyd přes Hrčavu, Trojmezí a Gírovou

Během tohoto výletu navštívíme malebnou obec Hrčavu nedaleko Trojmezí, kde se potkávají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska a také horskou chatu pod Gírovou.

Výchozím bodem tohoto výletu je autobusové nádraží v Jablunkově, i když běžky si nasadíme až v Bukovci, kam dojedeme autobusem. V horské obci Bukovec, kde kdysi zasahoval ledovec, je dnes vesnická památková zóna zastoupená dřevěnými chalupami z 2.pol.18.stol. s roubenou architekturou.

Od ↔Bukovec (škola, bus) stoupáme /2/ po červené značce směr Pod Komorovským Grúněm. Zároveň s červenou turistickou značkou vede i cyklotrasa č. 561, která se asi po 2 km vyhýbá závěrečnému nesjízdnému ostrému stoupání k ↔Pod Komorovským Grúněm a odbočuje vlevo na lesáckou cestu, po níž vystoupáme /2/ k ↔Na Dílku (675 m). Zde přejedeme na žlutou turistickou značku a po chvíli se napojíme na pohraniční cestu mezi Polskem a Českou republikou vedoucí do nejvýchodněji položené obce v ČR. Asi 2 km touto cestou podél hranice střídavě stoupáme a klesáme /1-2/, též kolem turistického hraničního přechodu.

V Hrčavě, horské obci nacházející se v nadmořské výšce 650 m, nás jako první zaujme dřevěný kostel Cyrila a Metoděje. Jde o nejmladší z dřevěných kostelů na Moravě a ve Slezsku, který byl postaven a vysvěcen v roce 1936. Ve vesničce s řadou stylových dřevěných staveb se můžeme občerstvit ve starobylé roubené dřevěné hospůdce z roku 1927 s původním vnitřním zařízením.

2 km od centra obce po žluté turistické značce nejprve sjedeme /2/, abychom pak z údolí vystoupali /2/ k Trojmezí (555 m) - místu, kde se stýkají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska. Od roku 1995 je toto místo označeno třemi žulovými monolity a pro časté návštěvníky je zde postavena roubená odpočívka.

Při zpáteční cestě od ↔Na Dílku jedeme po zelené značce 1 km k ↔Pod Komorovským Grúněm (650 m), kde přejíždíme na červenou značku. Přes osadu Komorovský Grúň a stejnojmenný vrchol převážně stoupáme /2-3/ po zalesněném hřebeni, který je Evropským rozvodím Odry a Dunaje k horské chatě Gírová. V chatě se můžeme ohřát a občerstvit se a pak od ↔Gírová - chata (770 m) postupně klesáme asi 2,5 km kolem vrcholu Studeničný (717,2 m) směr Mosty u Jablunkova.

Prvních 500 m k ↔Gírová - rozc. (740 m) klesáme ostře /2-3/ a po chvíli se kousek za ↔ napojíme na zpevněnou cestu. Asi po 1 km za rekreační chatou s malým koupalištěm pod Studeničným naše trasa odbočuje vlevo zároveň s cyklotrasou č.6080 a 4 km sjíždíme /2/ k ↔Pláňava (háj.). Od ↔ u dřevěného odpočívadla převážně klesáme /1-2/ po zelené značce 4,5 km kolem postupně přibývajících stavení a později též podél Olše do Jablunkova k ČSAD, kde výlet končí.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.1

Beskydy a Valašsko Slezské Beskydy Na běžkách
náročnost: 2-3
délka celkem: 25 km

Gírová - turistická chata Gírová - turistická chata areál Gorolských slavností u Jablunkova areál Gorolských slavností u Jablunkova výhled na Moravskoslezské Beskydy cestou do Jablunkova výhled na Moravskoslezské Beskydy cestou do Jablunkova výhled na údolí Olše výhled na údolí Olše stoupání na Komorovský grúň stoupání na Komorovský grúň u bývalého hraničního přechodu Hrčava/Jaworzynka u bývalého hraničního přechodu Hrčava/Jaworzynka roubený hostinec v Hrčavě roubený hostinec v Hrčavě Trojmezí - hranice ČR, P, SK Trojmezí - hranice ČR, P, SK
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby