Detail výletu

Naučnou stezkou Lubsko až na Vysoký Kámen

Lubsko se nachází v poklidné podhorské krajině mezi Krušnými horami a Chebskem. Turisté, kteří sem zavítají, budou mile překvapeni pestrou paletou atraktivních turistických cílů. My například poznáme zachovalé historické jádro Lubů, zříceninu zámku, novou rozhlednu u golfového areálu, krásný gotický kostel sv. Jiljí a Vysoký Kámen - monumentální skalní hřeben, který ční vysoko nad okolím, a nabízí nevšední výhled.

Itinerář:

Start: Luby nám., značení naučné stezky
1) odbočka k rozhledně U Strejců u golfového hřiště, 150 m vzhůru po silničce
2) památná lípa, značení naučné stezky
3) Tříslová, červená KČT (Klub českých turistů)
4) Vysoký Kámen, červená KČT
5) Kostelní, silnička směr Valtéřov
6) Zálubí, vlevo po značení naučné stezky
Cíl: Luby nám.

Popis:
Z náměstí v Lubech vyjdeme po naučné stezce a červené značce směr Pod vodárnou. Projdeme městem a a na jeho konci si hlídáme odbočku naučné stezky vlevo. Ta nás povede krásnou alejí javorů a jírovců kolem okraje golfového hřiště. Poté vstoupíme do lesa, kde od malého přístřešku zhlédneme zříceninu zámku zarostlého obrovskými bolševníky. Jakmile vyjdeme z lesa, malá silnice, po které se vydáme vlevo, nás vyvede na nevýrazný vrch k nové rozhledně. Můžeme se občerstvit v místní restauraci. Poté se vrátíme zpět a pokračujeme po naučné stezce kolem památné lípy až nad obec Horní Luby. Zde opustíme silnici a lesní cestou jdeme až k vrcholu Tříslová. Naučná stezka se tady stáčí vpravo a vede zpět do Lubů. My však pokračujeme dál lesem po červené k nejtěžšímu úseku dnešního výletu. Tím je výstup na skalnatý vrchol Vysokého Kamene. Plni dojmů z nevšedního zážitku sestoupáme do vesničky Kostelní, kde si můžeme prohlédnout zachovalý kostel sv. Jiljí se zajímavými kamennými plastikami a přilehlý malebný hřbitov. Opuštěnou silnicí projdeme Valtéřovem a v Zálubí se znovu vydáme po naučné stezce k poslednímu výhledu z luk nad městem, do kterého za chvíli sejdeme.

Atraktivity na trase:
1. Luby – starodávné město se 400-letou tradicí výroby smyčcových hudebních nástrojů. Najdeme zde pozdně románský kostel sv. Ondřeje, lidový dům č.p. 6 s hrázděným štítem. Cestou do Horních Lubů se v bývalém anglickém parku nachází ruina zámku. Krásná je památná lípa s obvodem kmene 778 cm.
2. Vysoký Kámen – výrazná, monumentální skupina skal s upravenou vyhlídkovou plošinou. Tento útvar se zvedá nad okolní lesy. Tvoří jej mohutná křemencová skála s několika štíhlými pilířovitými útvary, v nichž lidská fantazie viděla zkamenělé lidské postavy. Na tuto plošinu vede lávka přes průrvu, nahoře je kamenný stůl s dřevěnou deskou. Odsud je vidět na západní část Krušných hor, Slavkovský les a Český les. Vrcholové partie kopce jsou chráněnou přírodní památkou. O Vysokém Kameni se dodnes vypráví řada pověstí. Před staletími tu prý stával velký a pevný hrad, jehož krutý a nelítostný majitel sužoval své poddané. Za temných nocí se prý z nitra skály ozývá hřmot, výskání a ržání koní. Za bílého dne zde uvidíte jen vysoké skalní sloupy dodnes připomínající hradní věže.
3. Kostelní – nad obcí je malebný kostel sv. Jiljí z 13. století obklopený udržovaným hřbitovem. Později částečně barokně upraven. Na jižním portálu jsou dva pozoruhodné kamenné reliéfy. Zobrazují muže se svitkem a draka zakousnutého do muže. Zřejmě jde o ztvárnění legendy o vládci hradu na Vysokém Kameni.

Autor: Daniel Balogh

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.3

Západočeské lázně Ašsko a Chebsko Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 17 km

Vysoký kámen Vysoký kámen Horní Luby - Lubská lípa Horní Luby - Lubská lípa Horní Luby - ruina zámku s bolševníky Horní Luby - ruina zámku s bolševníky Horní Luby - rozhledna U Strejců Horní Luby - rozhledna U Strejců Kostel sv. Jiljí v obci Kostelní Kostel sv. Jiljí v obci Kostelní Vysoký kámen Vysoký kámen
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby