Detail výletu

29.5.2009 Na zajímavé vyhlídkové body v okolí Jičína

Okolí Jičína skýtá řadu míst, odkud můžeme nerušeně pozorovat jedinečné harmonické kompozice této krajiny. Samotný Jičín třímá Valdickou bránu s vyhlídkovým ochozem, na sever od města poznáme rozhlednu Čeřovku, zajímavé pohledy na Jičín a okolí zažijeme na kopci Brada a v závěru se podíváme na okolí Jičína z jihozápadu z výrazného vrchu jménem Veliš, ukrývajícího zbytky gotického hradu.

Itinerář:

Start: Jičín – nám., modrá KČT

TIP: Na vyvýšenině na konci Jičína (cca 1,5 km) při modré značce se nachází vrch Čeřovka.

1)        Bílý Mlýn, po naučné stezce k obci Dílce

2)        Dílce, zelená KČT

3)        Brada, modrá KČT

4)        Prachov, trasa č.14

5)        odb. před obcí Hradčany, po naučné stezce

6)        Horní Lochov, po zelené KČT na silnici č. 16

7)        Dolní Lochov - BUS, červená KČT

8)        U sv.Trojice, žlutá KČT a poté neznačeně lesní cestou

9)        Podhradí, trasa č.14

TIP: Dále po žluté KČT lze vystoupat na vrch Veliš.

Cíl: Jičín

 

Popis:

Po prohlídce Jičína z Valdické brány vyrážíme k dalšímu nedalekému vyhlídkovému místu s názvem Čeřovka. Po krátkém stoupání vilovou čtvrtí přijíždíme k zalesněnému vršku s rozhlednou a chvíli se zastavujeme a pohlížíme do okolní krajiny. Pokračujeme dál po modré, kde nás po chvíli čeká terénní úsek naučnou stezkou k obci Dílce. Odtud již po silnici míříme k úpatí vrchu Přivýšina a stoupáním přijedeme do obce Brada, kde nás čekají nádherné výhledy na Jičínsko. Po prozkoumání nepatrných zbytků zdiva hradu Brada a okolí kříže a soch sv. Petra a sv. Pavla, nás čeká lesní část, kde si přijdou na své vyznavači terénní úseků. Sjíždíme zpět do obce Brada, vjíždíme do lesa, míjíme samotný vrch Přivýšinu a po čase se napojujeme na silnici v Prachově. Tady sjedeme před obec Hradčany, kde odbočíme k Hornímu Lochovu a poté k Lochovu Dolnímu. Zde nás čeká opět terénní úsek úpatím Sv. Anny k rybníku Jíkavec a k rozcestí U sv. Trojice. Odtud počneme stoupat zprvu po silničce po žluté, po čase opustíme žlutou a zamíříme stoupaje táhlejší lesní neznačenou cestou k obci Podhradí s posledním vyhlídkovým místem na dominantním vrchu Veliš. Po nádherných vyhlídkách a po důkladném prozkoumání této nevšední rozeklané hory zamíříme krásným sjezdem do Vokšice a následně do nedalekého Jičína.     

 

Atraktivity na trase:

1)        Valdická brána  - nepřehlédnutelná stavba Jičína. Zachovala jako jediná ze tří bran městského opevnění. Brána v roce 1589 vyhořela a po požáru byla zvýšena o třetí patro. Je vysoká 52 m a vede na ni 156 schodů. Je využívána pro pořádání kulturních akcí a samozřejmě  i jako ideální vyhlídková věž na město a okolí.

2)        Čeřovka - dominanta Jičína stejně jako přilehlé kopce Veliš a Zebím. Na jeho vrcholu stojí od roku 1844 pseudogotická kamenná věžička Milohlídka, pro níž se ale většinou používá název kopce Čeřovka. Věž je volně přístupná a nabízí zajímavý výhled především jižním směrem na Jičín.

3)        vrch Brada – nejvýchodnější vyvýšenina CHKO Český ráj s krásnými výhledy na okolí Jičína. Naleznete zde kříž a sochy sv. Petra a sv. Pavla a také nepatrné zbytky zdiva hradu Brada při samém okraji srázu a okolí.

4)        Veliš – výrazná čedičová hora vypínající se nad obcí Podhradí skýtající kamenné zbytky gotického hradu Veliš z přelomu 13. a 14. století. V něm byla v minulosti sto let ukrývána husitská kompaktáta. Samotný vrchol skýtá jedinečné výhledy na okolí Jíčína, Prachovských skal a Kopidlnsko.

 

 

Autor: Filip Balogh

 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.2

Český ráj Prachovské skály a Jičínsko Na kole
náročnost: 2
délka celkem: 25 km

Brada - vyhlídka se sousoším sv. Petra a Pavla Brada - vyhlídka se sousoším sv. Petra a Pavla Jičín - Valdická brána Jičín - Valdická brána Jičín - rozhledna Čeřovka Jičín - rozhledna Čeřovka pohled na Zebín cestou na Bradu pohled na Zebín cestou na Bradu Brada - lidová architektura Brada - lidová architektura Brada - výhled směr Tábor a Kozlov Brada - výhled směr Tábor a Kozlov Brada - výhled směr Trosky Brada - výhled směr Trosky Svatá Anna Svatá Anna pohled na okolí Podhradí z vrchu Veliš se zbytky hradu pohled na okolí Podhradí z vrchu Veliš se zbytky hradu Podhradí - vrch Veliš a pohledy na okolí Jičína Podhradí - vrch Veliš a pohledy na okolí Jičína
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby