Detail výletu

Na Velkou Deštnou

Zdolání nejvyšší hory Orlických hor je podnikem, který byste při návštěvě tohoto pohoří, určitě neměli vynechat. Během jednoho dne poznáte vše, co je pro tyto hory charakteristické – malebné podhůří s roubenými domky, husté lesy protkané stříbrnými potůčky i daleké výhledy z holých hřebenů.

Výchozí bod je Deštné v Orlických horách. Tato malebná horská obec je rozložena pod nejvyšší horou - Velkou Deštnou v centru Orlických hor a to z ní činí přirozené centrum letní i zimní rekreace. Fara v Deštném v Orlických horách se poprvé připomíná již ve 14. stol. Starý gotický kostelík vystřídal nový barokní kostel z let 1720 - 1726. Mezi zdejší pamětihodnosti také náleží i bývalá Mariánská kaple u lesního pramene v Deštném - Zákoutí, dnes rekreační objekt Vodáckého oddílu TJ Pardubice. Nejvýznamnější událostí letní sezóny v Deštném se stalo každoroční setkání sklářů na akci nazývané "Svátky skla". Tato událost se koná vždy počátkem srpna v areálu místního muzea.

Vycházíme od rozc. Zákoutí (690 m) umístěném v horní části obce. Od něj jdeme po modré směr Luisino údolí 2,5 km. Výrazným stoupáním obtížností /2-3/ převážně po silnici se dostaneme až k rozc. Luisino údolí (880 m).

Luisino údolí není až tak údolím, jako spíše vyvýšeninou. Uvidíte zde pěkné stylové chaty a dřevěnky. Pak se vydáme po modré směr Pod Jelenkou 3 km. Po 3 km stoupání /2-3/ po zpevněné cestě dorazíme na hřeben Orlických hor k rozc. Pod Jelenkou (1048 m).

Od něho půjdeme po červené vlevo. Cesta vede po zpevněné svážnici nahoru až k rozcestí Pod Velkou Deštnou (1105 m). Za ním následuje 500 m chůze v terénu, ale tam už je převýšení pouze 10 výškových metrů, až do výšky 1115 m, což je nejvyšší bod naší trasy a tedy vrchol. Velká Deštná - dříve Sedmihradská hora, se může chlubit hned dvěma nej - je to nejvyšší hora Orlických hor (1115 m), a zároveň má nejmenší rozhlednu tohoto pohoří. Je jí vyhlídková věž ze čtyř otesaných kmenů spojených do tvaru pyramidy. Ve výšce pouhých pěti metrů je umístěna jednoduchá vyhlídková plošina, na niž se vystupuje po žebříku. I těchto pět metrů však stačí na to, aby se před Vámi otevřel úchvatný kruhový rozhled.

Z vrcholu scházíme po červené směr Šerlich, Masarykova chata 3,5 km. Příjemným klesáním po asfaltce dojdeme do sedla Šerlich (985 m), na Masarykovu chatu je to ještě 500 m stoupání /2/. Tam máme možnost se posilnit a odpočinout si před další cestou, přičemž se nám nabízejí krásné výhledy do kraje.

Od Masarykovy chaty (1019 m) pokračujeme po žluté směr Zákoutí 3,5 km. Klesáme obtížností /2/ kolem divoké říčky lesem připomínajícím místy prales s bažinami a padlými stromy dávno zarostlými kapradím až k rozc. Údolí Bělé (750 m). Do výchozího bodu tj. obce Deštné v Orlických horách a rozc. Zákoutí se vracíme po silnici (2 km).

 

Autor: Daniel Balogh

Chcete vědět víc?

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.1

Orlické hory a Podorlicko Orlické hory Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 14 km

výhled z Koruny na Velkou Deštnou výhled z Koruny na Velkou Deštnou potůček během stoupání ze Zákoutí do Luisina Údolí potůček během stoupání ze Zákoutí do Luisina Údolí V Luisině údolí V Luisině údolí Šerlich-Masarykova chata Šerlich-Masarykova chata Šerlich-Masarykova chata Šerlich-Masarykova chata les v Šerlišském dole les v Šerlišském dole výhled ze sjezdovky cestou na Masarykovu chatu výhled ze sjezdovky cestou na Masarykovu chatu u Masarykovy chaty u Masarykovy chaty
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby