Detail výletu

Na kole Jiráskovou cestou na Anenský vrch

Okruh po hřebeni Orlických hor kolem prvorepublikových vojenských bunkrů přes Komáří a Anenský vrch až k jedinečnému vojenskému muzeu - pevnosti Hanička.

Výchozím bodem je horská ves Říčky, která je díky lyžařskému centru na úpatí Zakletého známým rekreačním střediskem. Od rozcestí Říčky-Devětsil se vydáváme po silnici směr Deštné v Orlických horách a začínáme stoupat /2/ otevřenou krajinou posetou převážně roubenými rekreačními chalupami.

Kruhově objíždíme vrchol Pustý (793 m), pod kterým se v lese přehoupneme na druhou stranu kopce a pohodlně sjedeme /1-2/ do další horské vesničky Zdobnice. V obci za chatou Jitřenka a klasicistním kostelem Krista Dobrého pastýře se už napojíme na žlutou turistickou značku.

Nyní nás čeká 4,5 km dlouhé prudší stoupání /2-3/ k Pěticestí (1004 m) po asfaltce, která se asi na 1 km mění v hůře sjízdnou štěrkovou cestu. Než se dostaneme na hřeben projíždíme pramennou oblastí Říčky, kde se v lese rozprostírá přírodní památka - luční rašeliniště s cennou vegetací a jezírky.

Na křižovatce turistických značek odbočíme na červenou - Jiráskovu cestu. Jiráskova cesta je po celé své délce lemována starými prvorepublikovými vojenskými bunkry, které při troše fantazie evokují atmosféru dobrodružných vojenských filmů. Mezi většinou zpustlými bunkry narazíme i na některé upravené do původní podoby, sloužící dnes jako muzea.

Právě tato část výletu, kdy nás Jiráskova cesta provede po hlavním hřebeni Orlických hor, patří k těm nejatraktivnějším z celé trasy. Po ostřeji zvlněné /2/ štěrkové cestě míjíme Komáří vrch, Mezivrší a jako třešničku na dortu si mohou cyklokrosový labužníci vychutnat závěrečný terénní výjezd /3!/ na Anenský vrch (992 m).

Na vrcholu jsou opět pozůstatky bývalého pohraničního opevnění, přičemž z jednoho ze dvou bunkrů je krásný široký rozhled. Z Anenského vrchu zaslouženě klesáme /2-3/ hustým lesem do horské osady Hanička (možnost občerstvení).

Během sjezdu kolem bukojedlového pralesovitého porostu - Černý důl můžeme odbočit k Pevnosti Hanička. Pevnost tvořená pěti bojovými sruby s pancéřovými zvony, podzemními sály a chodbami o celkové délce 1750 m slouží dnes jako muzeum s vojenskou tématikou.

Z osady Hanička pokračujeme po lehce vlnící se silnici /2/ mezi poli a pastvinami přes Horní Rokytnice, kolem mohutné památné lípy s obvodem kmene 660 cm. V závěru výletu alespoň na chvíli sjedeme do pěkného údolí řeky Říčky, která nás dovede zpět k výchozímu bodu.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě
Chcete vědět víc?

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.7

Orlické hory a Podorlicko Orlické hory Na kole
náročnost: 2-3
délka celkem: 29 km

výhled z Anenského vrchu výhled z Anenského vrchu cestou z Říček do Zdobnice cestou z Říček do Zdobnice malebná horská ves Říčky malebná horská ves Říčky cesta z vrcholu Zakletý k Pěticestí cesta z vrcholu Zakletý k Pěticestí cestou z Pěticestí na Komáří vrch cestou z Pěticestí na Komáří vrch u rozcestí Mezivrší u rozcestí Mezivrší rekonstruovaný pěchtní srub R-87 rekonstruovaný pěchtní srub R-87 u Pěticestí u Pěticestí
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby