Detail výletu

Na kole do Hradeckých lesů

Hradec Králové je město s významnou historii i s bohatým životem pulzující současností. Protáhněte své tělo a vydejte se do hlubokých lesů za městem, poznejte okouzlující přírodu na soutoku Labe a Orlice. Lesy jsou zde protkány nádhernými stezkami, jako stvořenými k relaxaci a projížďkám na kole.

Itinerář:
Start: Hradec Králové, kostel sv. Ducha na náměstí
1) za městem na cyklostezku
2) rozc. Malšovice - MHD, na vedlejší silnici trasou č. 4197, červená KČT
3) Běleč n. Orlicí, po silnici do Krkovic, trasa č. 222
4) Krňovice, po silnici trasou č. 4168, po 500 m odb. vpravo na lesní hliněnou cestu, červená KČT
Tip! V Krňovicích je možno si prohlédnout skanzen (dřevěné stavby v oploceném areálu).
5) rozc. Bělečský Mlýn, po lesní zpevněné cestě, trasa č. 4259
6) rozc. Bažantnice - háj, lesní hliněnou cestou kolem Mazurovy chalupy, modrá KČT
7) rozc. Černá stráň, po asfaltové lesní cestě, trasa č. 181
8) rozc. Lesní hřbitov, po silnici na HK - Malšovice, trasa č. 181
9) rozc. Malšovice - MHD, po cyklostezce k náměstí v Hradci Králové
Cíl: Hradec Králové, kostel sv. Ducha na náměstí

Popis:
Výlet začíná na rozlehlém náměstí v Hradci a po prohlédnutí náměstí a jeho zákoutí s památkami, vyrážíme po městské cyklostezce do části zvané Malšovice. Tady se napojíme na trasu č. 4197 a po chvíli zástavba města končí a my se ocitáme na severním okraji nádherných Hradeckých lesů. Lesní cestou po rovině postupně míjíme křížení cyklotras s turist. cestami a poklidným tempem kol voňavých borovic vyjíždíme z lesa na silnici, projedeme Běleč nad Orlicí s památníkem Mistra Jana Husa a za Krňovicemi opět vjíždíme do lesů po červené KČT. Lesní cesta se tu a tam promění v písčitou stezku a dodává tak výletu klouzavý charakter. U Bělečského Mlýnu se můžeme osvěžit ve vodách místního rybníku a chvíli pobýt ve stínu stromů. Pokračujeme dál po rovině až k osamocené malebné Mazurově chalupě, poté kolem lesního hřbitova s omamující vůní lesa a mýtin, která nás doprovází po celé lesní části trasy. Za hřbitovem začíná zástavba houstnout a my pomalu procitáme z pohádkové idylky, kterou v závěru střídá opět ruch velkoměsta.

Atraktivity na trase:
1. Hradec Králové
- Ve 14. stol. se Hradec stal věnným a sídelním městem českých královen a dostal své dnešní jméno. Královská přízeň se projevila v dalším rozvoji města, které svou rozlohou, počtem obyvatel a bohatstvím bylo největším českým městem po Praze. Architektura je jedním z hlavních důvodů, proč do Hradce Králové směřují tuzemští i zahraniční návštěvníci. Přehlídka nejrůznějších stylů včetně jedinečné moderní architektury přelomu 19. a 20. století, tolik obdivovaný Salon republiky, činí z Hradce Králové doslova učebnici architektury pod širým nebem. Dominanta města - Kostel sv. Ducha - gotická cihlová trojlodní stavba ze druhé třetiny 14. století. Dlouhý presbytář s dvojicí věží po stranách se připojuje k stupňovitému trojlodí. Za vlády Jiřího z Poděbrad byl kostel obnoven a přestaven. Bílá věž - zvonice, která zároveň sloužila jako strážní a požární věž, byla vystavěna v letech 1574-1589, Jméno dostala díky použitému stavebnímu materiálu - bílému kameni. Muzeum východních Čech - monumentální budova muzea na městském nábřeží byla realizována podle plánů architekta Jana Kotěry.

2. Běleč n. Orlicí - je zde památník Mistra Jana Husa, pivovar, roubený špýchar - památka lidové architektury.

3. Mazurovy chalupy - dnes stojí jen jedna osamocená chalupa na kraji louky uprostřed lesů.

4. Lesní hřbitov - jeden ze čtyř hlavních hradeckých hřbitovů, unikátní místo pro pohřbívání v lesním areálu.
 

* vhodné pro MTB a trekingová kola

Autor: Bohdan Dvořák
 

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.8

Polabí Hradecko Na kole
náročnost: 1
délka celkem: 30 km

Hradecké lesy Hradecké lesy Hradec Králové - morový sloup na náměstí Hradec Králové - morový sloup na náměstí Hradec Králové - Kostel sv. Ducha na náměstí Hradec Králové - Kostel sv. Ducha na náměstí Hradecké lesy Hradecké lesy Krňovice - okolí skanzenu Krňovice - okolí skanzenu Bělečský rybník Bělečský rybník Mazurovy chalupy Mazurovy chalupy
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby