Detail výletu

Na Čertovu stěnu

Dominantou tohoto výletu je hora Luč se skalami, na kterou je impozantní pohled hlavně ze severní strany. Rovněž projdeme nádherným údolím Vltavy, kde říční obelisky a kamenná moře neskutečně dotvářejí malebný ráz krajiny pod Lipnem.

Lipno nad Vltavou, počátek tohoto výletu, je malebná obec v jižních Čechách ležící na levém břehu údolní nádrže Lipno nedaleko přehradní hráze. Odtud zamíříme do svahů a lesů po modře značené cestě k Rozcestí před Dvorečnou, kde se nám již naskýtají nádherné výhledy po kraji lipenském. Projdeme loukou k úpatí vrchu Luč, který je výrazným horským monumentem zdejších končin. Stoupáme nahoru lesní pěšinou a po chvíli spatříme nalevo výše lesnatý hřbet posetý skalními útvary roztodivných tvarů táhnoucí se až k vrcholu Luče. Kamenná krása na chvíli uchvátí naše smysly a aby toho nebylo dosti, pár stovek metrů pod vrcholem se vypíná skalní vyhlídka spojená kovovým žebříkem. Odtud je Lipenská nádrž „jako na dlani".
Poté klesáme zprudka do Loučovic, kde se můžeme občerstvit dle chuti a potřeby. Zelená KČT je naší volbou k dalšímu putování a pokračujeme malebným údolím Vltavy. Za Loučovicemi je k vidění technicky ojedinělý pevný jez s pohyblivým hydrostatickým nástavcem dlouhým 36 m a spádem 2,5 m. Pokračujeme dále lesní pěšinou vedle kolejové trati a zanedlouho nás ohromí kamenná moře ve svazích, která vypadají impozantně a jakoby sahaly až k nebesům. Opouštíme na chvilku těsné sousedství kolejí a přicházíme k národní přírodní rezervaci Čertova stěna. Jedná se o vzácný krajinný útvar vzniklý mrazovým zvětráváním žulového masívu. Vlastní Čertovu stěnu obklopuje rozsáhlé kamenné moře tvořené velkým množstvím žulových balvanů. Pod ním protéká Vltava balvanitým korytem, které je nazýváno Čertovy proudy. Řečiště je zaplněno mohutnými, mnohdy několikatunovými balvany, v nichž byly po staletí trvající vířivou činností vody vytvořeny obří hrnce, které mají v některých případech průměr až l m. Od doby vybudování Lipenské přehrady je přepadová voda odváděna podzemním kanálem a koryto je prakticky bez vody. Nad údolím se v blízkosti parkoviště u Čertovy stěny vypíná přes 30 m vysoký skalní blok zvaný Čertova kazatelna, z něhož je velmi pěkný výhled do údolí.
Ke vzniku Čertovy stěny se váže několik pověstí. Ta nejrozšířenější vypráví o čertovi, který chtěl zabránit výstavbě kláštera v nedalekém Vyšším Brodě tím, že postaví napříč údolím kamennou hráz a zadrženou vodou klášter zatopí. V osudné noci se však dílo nepodařilo dokončit a poté, co odbila půlnoc, se kamenná hráz zřítila a balvany zavalily koryto řeky a pokryly okolní svahy. Tato pověst se stala námětem ke Smetanově opeře Čertova stěna (1882).
Opustíme přírodní park a vydáme se opět podél kolejí a krásných borovic do Předních Loučovic, po modré KČT pak údolím Kyselovského potoka přes ves Lopatná, abychom na závěr vystoupali travnatými svahy k Dvorečné s výhledy na Kyselov, vrch Ostrý a Červený vrch. Dojdeme k Rozcestí před Dvorečnou a šťastni a obohaceni taji přírody sestoupíme do cíle výletu, Lipna nad Vltavou.
 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 2.4

Jižní Čechy Horní Povltaví Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 15 km

Loučovice Loučovice Vltava v Loučovicích Vltava v Loučovicích Vltava pod jezem  v Loučovicích Vltava pod jezem v Loučovicích kamenné moře na svazích vrchu Luče kamenné moře na svazích vrchu Luče řečiště Vltavy před PP Čertova stěna - Luč řečiště Vltavy před PP Čertova stěna - Luč řečiště Vltavy před PP Čertova stěna - Luč řečiště Vltavy před PP Čertova stěna - Luč Dvorečná Dvorečná pohled na vrchol Luče pohled na vrchol Luče
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby