Detail výletu

Maloskalský vyhlídkový okruh

Výlet nás zavede do okolí Maloskalska, které skýtá řadu atraktivních míst s krásnými vyhlídkami. Malá Skála nabízí pozůstatky gotického hradu Vranov na skalním masivu s kaplí a nad obcí opodál se rovněž tyčí Suché skály s vyhlídkami. V obci Frýdštejn objevíme stejnojmenný hrad na pískovcové skále, vrh Kopanina hostí cihlovou rozhlednu se zastřešenou vyhlídkou s dalekými rozhledy, prozkoumáme krásy skalního městečka v Besedicích a v závěru trasy nás ohromí jedinečné pohledy na Klokočské a Betlémské skály.

Itinerář:

Start: Malá Skála - Boučkův statek, modrá KČT a pak vedl. cestou na Frýdštejn

1)        Frýdštejn, trasa č. 4007

TIP: V obci Frýdštejn lze navštívit nedalekou zříceninu stejnojmenného skalního hradu.

2)        Kopanina, zelená KČT a trasa č. 4007

TIP: Po modré KČT lze navštívit nedaleký vrch Kopaninu s cihlovou rozhlednou.

3)        Bobov, po silnici na Sněhov a Malou Skálu

4)        Malá Skála – Pod Pantheonem, červená KČT

TIP: Nad obcí Malá Skála lze navštívit pozůstatky gotického hradu Vranov vystavěné na skalním pískovcovém masivu. Dodnes se v areálu zachovala pouze novogotická kaple a spousta propletených cestiček tesaných ve skále, můstky, jeskyňky a pamětní desky.

5)        Malá Skála – kaplička, trasa č. 4099

TIP: Cestou do  Besedic lze pobýt u malebných Suchých skal.

6)        Besedice, trasa č. 4099

TIP: V Besedicích lze navštívit krásné skalní městečko.

7)        Klokočí, po silnici

8)        Rohliny, trasa č.4006

9)        Dolní Zbirohy,  trasa č.4170

Cíl: Malá Skála - Boučkův statek

 

Popis:

Z jedinečného údolí Jizery počneme hned v úvodu stoupat po silnici k Frýdštejnu údolím Frýdštejnského potoka. Z pravé strany na nás z výšin hledí pozůstatky gotického hradu Vranov na skalním masivu s nepřehlédnutelnou kaplí a nad obcí za námi nás povzbuzují tyčící se stěny Suchých skal. Ve Frýdštejně se nabízí shlédnutí pohádkového stejnojmenného hradu vypínající se na Vranovském hřebeni. Po prohlídce pokračujeme za Frýdštejnem ve stoupání lesním terénem a pak po silnici až k vrchu Kopanina s rozhlednou. Po odpočinku, vydatném občerstvení a krásných výhledech z věže rozhledny počneme klesat k obci Kopanina a poté terénem ke vsi Bobov, odkud s radostí sjíždíme přes Sněhov zpět do Malé Skály, abychom dlouze vystoupaly k Suchým skalám a posléze k Besedicím. Po návštěvě skalního městečka u Besedic s nádhernými výhledy pokračujeme sjezdem k Loučkám, kde sklízejí náš obdiv nedaleké mohutné hradby Betlémských skal a skal Klokočských. V obci Klokočí otáčíme na silnici vedoucí pod těmito stěnami a se zatajeným dechem pokračujeme k Rohlinám a břehům Jizery. Odtud nás silnice vedoucí údolím této řeky přes Rakousy dovede k cíli této trasy v Malé Skále.  

 

Atraktivity na trase:

1)        Boučkův statek - Boučkův statek patří k cenným památkám pojizerského lidového stavitelství z počátku 19. století. Roubený statek s kamenným hospodářským traktem, sedlovou střechou a vysokou členitou lomenicí doplňuje stodola a přízemní výměnek. Boučkův statek pochází z roku 1813. V současnosti se zde nachází hospoda, muzejní expozice o historii Maloskalska a galerie výtvarných děl.

2)        zřícenina Frýdštejn -  je jedním ze symbolů Maloskalska. Hrad byl založen v první pol. 14. stol. na pískovcové skále. Hrad je z části vytesán do skály, má dvě okrouhlé věže a je obehnán kamennými hradbami. V pol. 16. století ztratil svou obrannou a strážnou funkci, v 90. letech také funkci obytnou. Hrad je ve vlastnictví obce Frýdštejn a postupně jsou prováděny záchranné práce. Na Frýdštejně se několikrát filmovalo. Točila se zde např. pohádka „O princezně Jasněnce a létajícím ševci".

 

 

Autor: Daniel Balogh

 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.8

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Na kole
náročnost: 2
délka celkem: 27 km

vyhlídka na Malou Skálu vyhlídka na Malou Skálu Boučkův statek, Malá Skála Boučkův statek, Malá Skála Vranovský hřeben Vranovský hřeben zřícenina hradu Frýdštejn zřícenina hradu Frýdštejn rozhledna Kopanina rozhledna Kopanina Vranovský hřeben a Panteon Vranovský hřeben a Panteon u vstupu do Suchých skal u vstupu do Suchých skal Chléviště, bludiště Besedických skal Chléviště, bludiště Besedických skal výhled na Suché skály z vrcholu Sokol u Besedic výhled na Suché skály z vrcholu Sokol u Besedic pohled na obec Klokočí pohled na obec Klokočí Rakousy - údolí Jizery Rakousy - údolí Jizery
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby