Detail výletu

Krušnohorská lyžařská magistrála: Mníšek – Český Jiřetín

Po Krušnohorské lyžařské magistrále vedené podél česko – německé hranice za pěknými výhledy na Jelení hlavu. Pak se podíváme do Českého Jiřetína a na Valdštejnův zámeček.

Trasa začíná v malé pohraniční vesničce Mníšek, kde již v r. 1425 byla celnice mosteckého hradu. Od rozcestí Mníšek (754 m) nelze přehlédnout dominantu na německé straně - kostel v městečku Deutscheinsiedel nedaleko hraničního přechodu.

Vyjíždíme po červeně značené lyžařské magistrále směr Kostelní cesta 2,5 km. Jedeme ze začátku přes louku mírnějším stoupáním /1-2/, v lese již začneme stoupat ostřeji /2-3/ a k rozcestí Kostelní cesta (810m) vyjedeme podél silnice. Červená značka kousek za rozcestím odbočuje vlevo do smrkového lesa a nádhernou cestou kolem 7. zastavení Naučné stezky Flájská hornatina - Houby převážně klesáme /2/ přes malebné údolí 2 km k rozcestníku U desítky (8. zast. NS Flájská hornatina - Ochrana přírody).

Nyní nás čeká ukázkový 4,5 km dlouhý běžkařský úsek v mladém smrkovém lese a později po horském hřebenu, kde mimo stoupání /2/ dlouhé necelý 1 km na vrchol Pestrý (871 m) jedeme téměř po rovince až k rozcestníku Jelení hlava (874 m) - 9. zast. NS Flájská hornatina - Živočichové. Během jízdy po hřebeni z vrcholu Pestrý na Jelení hlavu se můžeme pokochat dalekými výhledy na České Středohoří sopečného původu. Z hřebenu ostřeji /3/ klesáme 1,5 km do hlubokého údolí Pstružného potoka, přičemž si můžeme všimnout na protějším svahu Valdštejnova loveckého zámečku. Od rozcestí Pstružný potok (10. zast. NS - Flájská přehrada) převážně mírně klesáme /1-2/ podél potoka oddělujícího Česko od Německa 4,5 km do Českého Jiřetína.

Český Jiřetín byl založený koncem 16.stol. jako dřevorubecká obec, která žila především z plavení dřeva na Flájském plavebním kanále, později se zde rozšířil dřevařský průmysl (výroba hraček a suvenýrů). V dolní části obce se nachází dřevěný kostel sv. Jana Křtitele (lidová památka ze 17.stol.) přenesený v r. 1969 ze zatopené obce Fláje.

Po příjezdu do Č. Jiřetína přes chatovou osadu ostře odbočíme vpravo za prvním lyžařským vlekem a vystoupáme /3-4/ k horní stanici vleku. Odtud již vede běžkařská stopa lesem okolo Jestřábího vrchu (818,4 m) směr Valdštejnův zámeček. Po 2 km dlouhém stoupání (v závěru stoupáme /2-3/, jinak mírně /1-2/) dorazíme na vrchol Bradáčov (876,3 m) k loveckému zámečku Lichtenvald (Valdštejnův zámeček).

Zámeček byl vybudován v 60. letech 18.stol. na Hornolitvínském panství hrabat z Valdštejnu. Jde o komplex pozdně barokních budov kolem oválného nádvoří dodnes zachovaných v původním vzhledu. Jednoduchý lovecký zámeček byl využíván při lovech tetřevů, jelenů a jiné zvěře v okolních lesích, dnes slouží jako myslivna a chata pro lovce.

Od zámečku klesáme /2/ necelé 2 km k silnici vedoucí od vodní nádrže Fláje do Mníšku a Litvínova. Zde musíme na chvíli sundat běžky a necelý 1,5 km jít podél silnice směrem na Mníšek. Ze silnice odbočíme vpravo na lesní cestu druhou odbočkou a již po běžkařské stopě dojedeme za chvíli pod rozcestím Jelení hlava. K rozcestí musíme krátce vystoupat /2-3/ a dále se vracíme známou červeně značenou cestou. Po sjezdu /2/ z hřebene odbočíme kousek za malým zděným domkem vlevo na běžkařskou trasu mimo červenou značku. Stopa nás zavede kolem Černého rybníka k rozcestí U desítky, kde se opět napojíme na červenou zn., po níž se vracíme k 7. zast. NS Flájská hornatina. Odsud pokračujeme rovně po stopě (mimo červenou zn.) a sjíždíme /2/ kolem staré vodárny zpět do Mníšku.

 

Autor: FIlip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.9

Krušné hory Krušné hory - Teplicko Na běžkách
náročnost: 2
délka celkem: 29 km

výhled z Mníšku na Deutscheinsiedel výhled z Mníšku na Deutscheinsiedel rozhled z vrcholu Pestrý rozhled z vrcholu Pestrý údolí Pstružného potoka údolí Pstružného potoka během cesty na vrchol Bradáčov k zámečku během cesty na vrchol Bradáčov k zámečku trasa u Valdštejnova loveckého zámečku trasa u Valdštejnova loveckého zámečku Valdštejnův lovecký zámeček Valdštejnův lovecký zámeček Jelení hlava Jelení hlava údolí Svidnice údolí Svidnice
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby