Detail výletu

17.2.2010 Krušnohorská lyžařská magistrála: Komáří hůrka – Nakléřov

Nejvýchodnější část Krušnohorské lyžařské magistrály nás zavede přes Komáří hůrku, Fojtovskou pláň a Adolfov do více jak 600 let starého Nakléřova.

Tento výlet začíná u rozcestníku Komáří vížka - parkoviště, odkud se vydáme po červené značce přes Komáří hůrku, kolem hotelu a horní stanice lanovky směr Adolfov 5,5 km. Při dobré viditelnosti je z vrcholu (807,5 m) pěkný výhled na celý Přírodní park Východní Krušné Hory, na sousední Německo, České Středohoří a přes Lužické a Jizerské hory též na Krkonoše. Na Komáří hůrku (vížku) se můžete dostat autem z Krupky nebo lanovkou z Bohosudova.

Po 0,5 km dlouhém stoupání obtížnosti /2/ sjíždíme přibližně stejně dlouhý a prudký úsek na Fojtovskou pláň, přes kterou projíždíme po upravované Krušnohorské magistrále přes Habartice (750 m) do Adolfova. Z Adolfova jedeme kolem lyžařské závodní běžecké tratě (jde o tři různě dlouhé okruhy) po červeně značené turistické trase směr Pod Jelením vrchem 4 km.

Na rozdíl od rozlehlé Fojtovské pláně, kde jsme jen výjimečně narazili na stromořadí podél silnice, jedeme nyní krásným zvlněným terénem /2/ v hustě zarostlém smíšeném lese. Od rozcestí Pod Jelením vrchem (715 m) pokračujeme po Krušnohorské lyžařské magistrále směr Nakléřov 2,5 km chvíli po modré turistické značce, která pak také odbočí z magistrály vlevo. Závěrečný úsek do Nakléřova jedeme opět po holé pláni, kterou sjedeme /2-3/ k restauraci U Napoleona.

První zmínka o Nakléřově pochází již z roku 1382. Stával zde kostel sv. Josefa ze 14. stol., z jehož věže sledoval bitvu u Varvažova v září r. 1813 sám Napoleon. Ani tato druhá bitva však nebyla pro Francouze vítězná. Kostel, který tvořil výraznou dominantu v krajině, byl 28.4.1975 odstřelen navzdory památkářům, kteří chtěli zachránit aspoň památnou věž a upravit ji jako rozhlednu. Bohužel za socialismu Nakléřov značně zchátral a z celé vesnice dnes zůstalo jen několik rekreačních chat a přestavěná fara na restauraci s hotelem U Napoleona.

Zpět se můžeme vrátit po modré značce 2,5 km k rozcestí Pod Jelením vrchem, odkud pokračujeme asi 2 km známou cestou po červené značce. Z ní odbočíme v lese nad rozcestím Pod Liškárnou vpravo podle ukazatele Krušnohorské lyžařské magistrály 3,5 km do Adolfova. Podél hranice lesa po zasněžené louce dojedeme zpět do Adolfova a stejnou cestou, kterou jsme sem přijeli z Komáří hůrky se vracíme do výchozího bodu.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.0

Krušné hory Krušné hory - Teplicko Na běžkách
náročnost: 1-2
délka celkem: 24 km

kaple sv.Wolfanga v Komáří Hůrce kaple sv.Wolfanga v Komáří Hůrce Hotel Komáří Vížka Hotel Komáří Vížka Fojtovická pláň Fojtovická pláň Fojtovská pláň u Habartic Fojtovská pláň u Habartic Adolfov Adolfov les nad Zadní Telnicí cestou z Adolfova les nad Zadní Telnicí cestou z Adolfova rozcestí Pod Jelením vrchem rozcestí Pod Jelením vrchem
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby