Detail výletu

Kolem zříceniny hradu Rýzmburk až na Vrch tří pánů

Prohlídka majestátní zříceniny hradu, kvalitní trasy a možnost postupně sledovat proměny charakteru krušnohorské přírody z příkrých svahů nad Osekem až po náhorní pláně v okolí Dlouhé Louky. To a spousta dalších zajímavostí představují atraktivní výzvu pro každého běžkaře.

Nejvhodnějším výchozím bodem pro tuto trasu je malá odstavná plocha v druhé serpentýně na cestě z Oseku do Dlouhé Louky. Ze silnice sjedeme přímo na lesáckou cestu, která je uzavřená závorou. Po této cestě je také vedena značená cyklotrasa č.3011 /modrá/ z Oseku na Rýzmburk.

Cesta nás vede mírně stoupavým traversem /1-2/. Jakmile se před námi otevře poprvé výhled na mohutné skalisko, na kterém je hrad vystavěn, budeme už jen 300m od turistického rozcestníku Nad Osekem. Od něj běžkujeme dále stejným směrem po cyklotrase asi 400m. Až projedeme kolem skalisek Vlčího dolu, bude nás čekat prudký 100m sjezd ke vchodu do hradu, kde je také rozcestí zříc. hradu Rýzmburk. Prohlídku jedné z nejrozsáhlejších volně přístupných zřícenin hradu ze 13.stol. bychom určitě neměli vynechat.

Dále pokračujeme po červené směr „Pod Stropníkem". K rozcestníku Pod Stropníkem soustavně stoupáme převážně obtížnosti /2/. Následující 2,5 km až k rozcestí "Vysoká mýť" nadále stoupáme a to ještě výrazněji /2-3/. Na chvíli se od nás odloučí červená značka a my běžíme podle cyklotrasy a vyjeté stopy. U rozcestí Vysoká mýť se k nám červená opět přidá a my podél ní jedeme 1,5 km až „Pod vrch Tří pánů". Dosažením Vysoké mýtě jsme ukončili výstup z úpatí Krušných hor na náhorní planinu. Hluboko pod sebou jsme nechali strmé skalnaté srázy a bukové hvozdy. Před námi jsou mírně se vlnící pláně.

U rozcestí Pod vrchem Tří pánů se můžeme rozhodnout pro kratší variantu tohoto výletu a to tak, že se vydáme po červené 2,5 km do „Dlouhé Louky", anebo pokračujeme za dalšími krásami Krušných hor, a to po žluté směr „Vrch tří pánů" 1,5 km. Mírným stoupáním /1-2/ se dostaneme na prastarými buky lemovaný Vrch tří pánů. Z něj klesáme 3,5 km po červené směr „Vilejšov - zrušená obec". Sjezd zpestřený řadou krásných výhledů zakončíme na břehu Flájského potoka.

Zde bychom měli přejet na druhý břeh a tam spolu se značkou pokračovat. Pokud zde nebude lávka (poslední odnesla voda v r.2002), pak se o přechod na druhý břeh raději nebudeme pokoušet. Flájský potok je sice velice malebný, ale místy je více než 1m hluboký a velmi studený. Klidně budeme pokračovat po jeho levém břehu, až se k nám zleva připojí lesácká cesta. Po ní se vydáme asi 100m nahoru a tam již uvidíme zelenou značku, která vede od nedalekého rozcestí Vilejšov - zaniklá obec k rozcestí „Pod Vrchem tří pánů".

Po 2,5 km mírného stoupání /1-2/ přijedeme k rozcestí Pod vrchem Tří pánů. Zde odbočíme vpravo po červené směr „Dlouhá Louka" 2,5 km. U rozcestí Dlouhá Louka se můžeme nechat zlákat k občerstvení v nedalekém pensionu PANORAMA a pak pokračovat po cyklotrase směr „Rýzmburk" a „Osek" 2 km dlouhým mírným sjezdem k rozcestí Vysoká mýť. Na závěr nás čeká již jen klesání po stejné cestě ve směru „Pod Stropníkem", „Zřícenina hradu Rýzmburk" a dál až k výchozímu bodu našeho výletu.

 

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.8

Krušné hory Krušné hory - Teplicko Na běžkách
náročnost: 2
délka celkem: 29 km

cesta na vrch Tří pánů cesta na vrch Tří pánů zřícenina hradu Rýzmburk zřícenina hradu Rýzmburk zřícenina hradu Rýzmburk zřícenina hradu Rýzmburk rozcestí pod Stropníkem rozcestí pod Stropníkem na vrchu Tří pánů na vrchu Tří pánů výhled z vrchu Tří pánů výhled z vrchu Tří pánů Dlouhá Louka Dlouhá Louka rozcestí pod Stropníkem rozcestí pod Stropníkem
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby