Detail výletu

14.7.2009 K hradu Valečov a na vrchol Mužský

Při dnešní vycházce navštívíme známý skalní hrad Valečov u Mnichova Hradiště, projdeme se skalními městy v okolí Příhraz a rozhlédneme se do kraje z vrchu Mužský.

Vhodným východiskem výletu je parkoviště pod hradem Valečov u obce Boseň. Z parkoviště zamíříme ke skalnímu hradu po červeném turistickém značení. Po případné prohlídce hradu pokračujeme stále po červeně značené cestě až k turistickému rozcestí Skalka. Zde se vydáme po modře a zeleně značené vedlejší komunikaci a ještě chvíli stoupáme. Po chvíli se oddělí zelená značka vlevo, my pokračuje vpravo po modré. Ještě chvíli jdeme po asfaltu a poté se již vnoříme do pěkného lesa, kolem občas zahlédneme odkryté pískovcové skalní masivy. V levotočivé zatáčce se modrá značka rozděluje. Jedna pokračuje dále po lesní cestě a druhá odbočuje vpravo do kopce k Obětnímu kameni a zajímavým skalním blokům v okolí. Od Obětního kamene pokračujeme dále po modré a klesáním se dostaneme zpět na modrou vedoucí po cestě. Lesní cestou pokračujeme až na další turistické rozcestí Černá louže. Dále budeme sledovat žlutě značenou cestu, která nás vede tajuplnou Hrázskou roklí k rozcestí Hrázka. Těsně před rozcestím nás čeká poměrně strmé stoupání. Odsud jdeme stále po žlutě značené pěšině lesem. Po cca 1 km chůze se k nám zprava připojí červená značka a společně po ní procházíme kolem zajímavých skalních útvarů a vyhlídek na skalní město. Do Příhraz s možností občerstvení sestoupíme po pěšině s kamennými schody.

Po chvilce odpočinku pokračujeme v putování po červené značce směrem na Drábské světničky po tzv. Budovcově stezce neboli Ochozu. Zpočátku nás čeká příkrý výstup proti vrstevnicím, ale po chvíli jdeme již po hraně plošiny Mužského a Příhrazkých skal s nádhernými výhledy na okolní přírodní scenérie. Cesta mezi skalisky často mění směr i výšku, proto za pomocí schodů a žebříků stoupáme a klesáme mezi skalisky. Prohlédneme si i nepatrné zbytky skalního hrádku Staré Hrady. Značka nás dovede k penzionu „Na Krásné vyhlídce“, kde můžeme chvíli posedět a vstřebat dojmy z vycházky a krásné přírody.

Od Krásné vyhlídky, která je svého jména hodna, jdeme zeleně značenou vedlejší silnicí k rozcestí pod Mužským. Zahneme vlevo a stoupáme na vrchol Mužského s dalekými výhledy do kraje. Snad vám bude přát více počasí než mě. Na vrcholu stojí pomník, který připomíná boje v prusko-rakouské válce roku 1866.

Z rozcestí pod Mužským se vrátíme na parkoviště pod hradem nejdříve po zeleně značené silnici a od rozcestí Skalka po již známé cestě.

 

1)        Valečov - dispozice hradu, využívající skalních útvarů, je složitější. Před jádro jsou předložena při patě skal dvě předhradí a k celku přiléhá ještě rozsáhlá, členitá část s množstvím světniček. Jádro tvořily v podstatě tři řady skalních bloků. Největší význam měla střední řada, tvořená třemi bloky a nesoucí paláce hradu. V blocích je vytesáno množství světniček a prochází jimi přístup na horní plochu, typický pro skalní hrady. Starý palác v přední části byl kromě částí využívajících skálu převážně patrně dřevěný. Tak zvaný nový palác byl zděnou stavbou již před požárem roku 1439, jak dokládá ohořelé zdivo. Po této katastrofě byl zřejmě vystavěn v dnešní podobě jako stavba ledvinovitého půdorysu, jejíž vnitřní plocha se, díky vykonzolování stěny v prohnuté straně ve vyšších podlažích, zvětšuje. Poslední podlaží bylo nastavěno v 16. století. Mezi bloky, které na severní straně sledují paláce, nalézáme i skalní věž s několika světničkami. Areál obsahuje velké množství provozních i obytných světniček a je zde nutno předpokládat i povrchové objekty. Tato část dispozice, která plochou převyšuje vlastní hrad i obě předhradí, mohla pojmout velké množství lidí a poskytnout jim i v nepříznivých klimatických podmínkách dobře vybavené útočiště. Nesporně se jednalo o zimoviště husitských polních vojsk.

2)        Obětní kámen - jsou to dvě polojeskyně a balvan ve tvaru mísy, o kterém se traduje, že je kamenem obětním.

3)        Příhrazské skály - přírodní rezervace s charakteristickým komplexem skalních měst leží na okraji pískovcové skalní plošiny Mužský. Komplex skalních měst s třetihorními neovulkanickými tělesy leží na západním okraji CHKO.

4)        vrchol Mužský - nad obcí Mužský se vypíná nejvyšší bod této oblasti stejnojmenný čedičový vrch. Na jeho vrcholu stojí pomník. V letech 1869-1890 zde byly pořádány tábory lidu za prosazení národních požadavků. Je odtud překrásný kruhový výhled do oblasti Českého ráje: na západě vystupuje Vrátenská hora s rozhlednou a vpravo od ní se tyčí hrad Bezděz, na severozápadě vidíme hrad Ralsko a za ním se rýsují Lužické hory, severnímu pohledu dominuje mohutný Ještěd s televizním vysílačem a vpravo od něj jsou vidět Jizerské hory. Na severovýchodě spatříme kopec Kozákov s rozhlednou a v pozadí Krkonoše, na východě uvidíme hrad Trosky a na jihovýchodě hrad Kost.

 

 

Autor: Lumír Bláha

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.7

Český ráj Příhrazské skály Pěšky
náročnost: 1-2
délka celkem: 14 km

Mužský Mužský Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Obětní kámen Obětní kámen Obětní kámen Obětní kámen Obětní kámen Obětní kámen Cesta do Příhraz Cesta do Příhraz Restaurace  v Příhrazech Restaurace v Příhrazech Příhrazské skalní město Příhrazské skalní město Příhrazské skalní město Příhrazské skalní město Příhrazské skalní město Příhrazské skalní město Cesta na Staré Hrady Cesta na Staré Hrady Cesta na Staré Hrady Cesta na Staré Hrady Hrázská rokle Hrázská rokle Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka Mužský Mužský
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby