Detail výletu

Jiráskovou cestou na Anenský vrch

Tento okruh je vedený po hřebeni Orlických hor Jiráskovou cestou kolem starých vojenských bunkrů přes Anenský vrch a kolem vojenské pevnosti Hanička.

Výchozím bodem je obec Říčky. Od rozc. Říčky-Devětsil se vydáváme vpravo po žluté směrem na vrchol Zakletý 2,5 km a Pěticestí 4 km. Krátce po opuštění obce scházíme ze silnice do lesa k Strašidelnému mlýnu a začínáme prudce stoupat /2-3/ kolem malebných starých dřevěnek po lesní cestě. Na vrchol Zakletý (991 m) nás čeká ještě výstup přes několik sjezdovek k horní stanici lyžařských vleků.

Z vrcholu sjezdovek jsou pěkné výhledy na malebná údolí a my odsud pokračujeme po hřebeni k Pěticestí (1004 m). Pěticestí je křižovatka turisticky značených cest, kde odbočíme vpravo na červenou - Jiráskovu cestu. Celý pohraniční hřeben Orlických hor, kterým vede Jiráskova cesta, je unikátní ukázkou dokonalé vojenské obranné linie hustě poseté dnes již většinou zarostlými a zpustlými prvorepublikovými vojenskými bunkry, navozujícími atmosféru vojenských filmů. Cestou ovšem narazíme i na několik udržovaných a zrenovovaných pěchotních srubů, zpřístupněných v otvírací dny veřejnosti.

Po 3 km dorazíme k rozc. Pod Komáří vrch (985 m) a pokračujeme přes rozc. Mezivrší (926 m) 2,5 km (stoupání /1-2/) k rozc. Anenský vrch (992 m). Na vrcholu jsou dva vojenské bunkry, přičemž jeden byl v bojích zasažený a je z poloviny rozsypaný a na střeše druhého se nachází nejvyšší bod, z kterého se nám nabízejí krásné výhledy do kraje a také na Jiráskovu cestu.

Z vrcholu se vracíme 0,5 km k rozcestí a nabízí se nám dvě varianty. Kdo zvolí kratší okruh, musí se vrátit 0,5 km k rozc. Pod Anenským vrchem (severní rozcestí, 949 m) a pak pokračovat dolů po modré 5,5 km (klesání /2/) do Říček a dalších 500 m po zelené k výchozímu bodu. Kdo má ještě dostatek sil a nechce si nechat ujít podívanou na vojenskou pevnost Hanička, bude postupovat dále po červené přes jižní rozc. Pod Anenským vrchem (942 m) 3 km (klesání /1-2/) k rozc. odbočka k pevnosti Hanička (850 m). Pevnost Hanička slouží dnes jako vojenské muzeum, které si lze za poplatek prohlédnout. Od pevnosti se vrátíme 300 m zpět k rozc. odbočka k pevnosti a jdeme po červené 1,5 km přes Černodolskou rezervaci k rozc. Hanička (745 m). Zde máme konečně poprvé možnost se posilnit v občerstvení.

Občerstveni jdeme po modré značce 2 km podél silnice do Horních Rokytnic a pak ještě asi 3 km po silnici bez značení do Říček. Na začátku Říček se napojíme na modrou, přejdeme řeku Říčku a za ní už po žluté značce dojdeme zpět do výchozího bodu.

Celkem 21,5 km (kratší okruh 17,5 km).

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.1

Orlické hory a Podorlicko Orlické hory Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 21 km

během stoupání z obce Říčky během stoupání z obce Říčky Strašidelný mlýn Strašidelný mlýn jedna ze sjezdovek na úpatí vrcholu Zakletý jedna ze sjezdovek na úpatí vrcholu Zakletý horní stanice vleku na vrcholu - Zakletý horní stanice vleku na vrcholu - Zakletý Jiráskovou cestou míjíme spoustu starých vojenských bunkrů Jiráskovou cestou míjíme spoustu starých vojenských bunkrů cestou z Mezivrší na Anenský vrch cestou z Mezivrší na Anenský vrch rekonstruovaný pěchtní srub R-87 je přístupný veřejnosti rekonstruovaný pěchtní srub R-87 je přístupný veřejnosti bývalý vojenský bunkr na Anenském vrchu bývalý vojenský bunkr na Anenském vrchu
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby