Detail výletu

Brtnické ledopády a další zajímavosti Labských pískovců

Tento výlet vám chce přiblížit, turisty neprávem opomíjenou oblast pískovcových skal v okolí obce Brtníky. Během 14 km nenáročné chůze v pozoruhodné krajině skalního města navštívíte mimo jiné  dvě jeskyně, pozůstatky skalního hradu, Soví vyhlídku. Pokud zde přijdete v zimě nebo začátkem jara, tak vám tento výlet obohatí možnost si prohlídnout vzácné ledopády, které tuto oblast proslavily.

Jako výchozí bod pro tento výlet jsme vybrali obec Brtníky. Zde najdeme rozcestí, od kterého se vydáme po zelené směr „Údolí Křinice - Turistický most" /4,5 km/. Značka nás povede kolem pěkných roubených chalup ven z obce, kde opustíme zpevněné cesty a vystoupáme /2/ po polní pěšině přes louky a pastviny k smrkovému lesu, který se zelená na kopci nad obcí. Dál už půjdeme téměř po rovině až přijdeme na prosluněný palouček s rybníkem, kde stojí zotavovna Šternberk. Ta se nachází v místě bývalé obory s loveckým zámečkem.
Po 500 m se dostaneme na začátek skalního města, které se nám představí pěknou Soví vyhlídkou do skálami sevřeného údolí Vlčího potoka. Kousek za Soví vyhlídkou můžeme odbočit vlevo dolů do skálami sevřené rokle, kde již po 100 m uvidíte se černat vchod do jeskyně Soví díra. Jeskyně je průchozí a za ní si můžete prohlédnout další mohutné pískovcové skalní bloky.
Pak půjdeme dál po značce až přijdeme ke křižovatce lesní cest, kde příznivci ledopádů zahnou vlevo do další rokle, aby se po asi 250 m mohli pokochat krásou ledopádu Opona. Další atrakci na této trase ukrývá nenápadná odbočka (opět vlevo) u rozcestníku Velký pruský tábor. K mohutnému skalnímu převisu, pod kterým bylo ležení pruského vojska se dostanete přes úzkou skalní rozsedlinu.
Po dalších 200 m nás čeká odbočka k další zajímavosti, kterou je Brtnický hrádek. Z pomocí ocelových žebříků a zábradlí se dostaneme na výrazně vystupující skalní ostroh na jehož vrcholu stál strážní hrádek ze 14. stol. V pískovci jsou patrné pozůstatky po sklepení a umístění dřevěné nástavby. Toto místo nabízí pěkné výhledy.
Od rozcestí k Brtnickému hrádku sestoupáme dolů do údolí Vlčího potoka, které zájemců o krásu ledopádů nabízí několik lákavých příležitostí. Za nimi je nutné se vydat vlevo proti proudu potoka, kde ve skalách nad ním se nachází ledopády Betlém a Varhany. Velmi atraktivní je ledopád Velký sloup, ke kterému se musíte vydat vpravo po dřevěném můstku přes Vlčí potok, kde vede lesní pěšina (v zimě je zde zpravidla vyšlapaná pěšina) až k snad 8 m vysokému převisu, na kterém se tvoří mohutný ledopád.
Ostatní se nemusí zdržovat zacházkou proti proudu Vlčího potoka a vydají se rovnou se značkou dolů sevřenou skalní roklí k mostu přes řeku Křinici, kde je odpočívadlo a rozcestník Turistický most. Dál půjdeme po červené malebným údolím kolem meandrů Křinického potoka až k rozcestí Bývalá Zadní Doubice /2 km/, které se nachází v místě soutoku Křinice s Brtnickým potokem. Právě proti jeho proudu nás povede modrá značka /3,5 km/. Brtnický potok si razí cestu v divokém a skalnatém údolí, kde v zimě nebudete mít nouzi o objevení dalších zajímavých ledopádů. V létě možná uvítáte šero zdejších lesů a chlad skal, které kontrastuje s prosluněnými borovicovými háji z první části výletu.
U kapličky Sv. Antonína opustíme svět skal a přijdeme do malebné osady Kopec, kterou tvoří krásné roubené chalupy s podstávkami. Od rozcestí v osadě už půjdeme 2 km po opuštěné silničce, která nás přivede na začátek obce Brtníky, kde náš výlet končí.

 

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě
Chcete vědět víc?

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.0

Labské pískovce a Lužické hory České Švýcarsko Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 18 km

ledopády na Brtnickém potoce ledopády na Brtnickém potoce v osadě Kopec v osadě Kopec v Kyjovském údolí v Kyjovském údolí v údolí Vlčího potoka v údolí Vlčího potoka Brtnický hrádek Brtnický hrádek jeskyně - Velký pruský tábor jeskyně - Velký pruský tábor ledopád Opona ledopád Opona Brtníky Brtníky
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby