Detail výletu

Beskydská podkova: Javorový–Ropice–Kalužný–Ostrý–Kozinec

Během tohoto výletu absolvujeme další z mnoha nádherných beskydských hřebenů, který se jakoby ve tvaru podkovy vztyčuje nad údolím Tyrky mezi vrcholy Javorový – Šindelná – Ropice – Smrčina – Kalužný – Vel. Kyčera – Ostrý – Vel. Kozinec.

Autobusem od vlakového nádraží v Třinci nebo autem se dopravíme k odstavnému parkovišti u spodní stanice sedačkové lanovky v podhorské obci Oldřichovice, kterou tímto můžeme považovat za výchozí bod této trasy. Sedačkovou lanovkou, která se spouští zpravidla v každou celou hodinu se vyvezeme k horní stanici (886 m). Zde si už můžeme nasadit běžky a postupně vystoupat /2/ pod krátkou sjezdovku, těsně pod vrchol Malého Javorového. Maximálně 200 m dlouhou sjezdovku můžeme podle stavu sněhu vyšlapat /3!/ buď s lyžemi nebo bez.

Vrchol Malého Javorového (946 m) s turistickou chatou je významný vyhlídkový bod i výchozí či koncový bod lyžařských běžeckých tratí. Asi 100 m pod vrcholem od ↔Javorový - tur.ch. (946 m) se vydáváme po modré turistické značce směr Ropice - rozc. 5 km. První 1 km stoupáme ostřeji /2-3/ a pak už po hřebeni s pěknými výhledy dojedeme k vrcholu Javorový (1032 m). Nyní následuje velmi ostrý sjezd /3!/, který může při dostatku sněhu zvednout odvážlivcům trochu adrenalinu, ale jinak doporučuji na 0,5 km k ↔Pod Javorovým (975 m) sundat běžky.

Dále, jak už to je pro Beskydy typické, jedeme ostřeji vyprofilovaným hřebenem (sjezdy kombinované s výstupy /2/) přes vrchol Šindelná (1000 m), sedlo mezi Šindelnou a Ropicí (961 m) až k ↔Ropice-rozc. (1005 m). Nyní se budeme držet červené značky směr Kalužný - rozc. 3 km a i tento úsek kolem vrcholu Smrčina má obdobný scénář (střídavé klesání a stoupání /2/) jako doposud. Od ↔Kalužný (970 m) 1 km postupně sjíždíme /2/ a od roubeného odpočívadla U Kalužného (930 m), které může být i téměř celé zahalené sněhem, dojedeme k chatě Ostrý (945 m) již po mírnější /1-2/ části hřebene.

Od turistické chaty uprostřed zasněženého palouku je pěkný výhled do údolí na Jablunkovsko a Slezské Beskydy. Po případném občerstvení a doplnění tekutin v podobě horkého čaje či grogu si konečně užijeme téměř 5 km dlouhý sjezd (místy i /2-3/) k turistické chatě Kozinec. Jedeme po rolbou udržované lesácké cestě s krásnými výhledy na Jablunkovskou brázdu v popředí s vrcholy Skalky, Žďáru a Malého Kozince, mezi nimiž horské bystřiny vytvořily ostře zařezaná hluboká údolíčka. Souvislý sjezd k nejníže položenému bodu naší trasy je v závěru přerušen krátkým stoupáním /2/.

Od ↔Kozinec - chata (645 m) se vydáme zpět do sedla pod Kalužným po modré značce ve svahu nad údolím Tyrky. Logicky by, po tak dlouhém sjezdu, mělo následovat táhlé stoupání chvílemi i /2-3/, které ovšem v tomto případě je odlehčené sjezdy /1-2/ až /2/. Díky vykáceným mýtinám se nám občas nabídne pěkný výhled na protější známý hřeben s chatou na Javorovém.

Jakmile sjedeme k seníku, kde se cesta rozdvojuje, pokračujeme po užší lesácké cestě chvíli zároveň s modrou (ta později odbočí z našeho směru ke žluté, směr chata Ostrý) a vytrvale stoupáme /2-3/, místy /2/, až se napojíme poblíž ↔U Kalužného opět na modrou značku. Od ↔U Kalužného odbočíme na chvíli na zelenou ve směru Údolí Tyrky 2 km a po 0,5 km se lesácká cesta s technicky udržovanou stopou odpojí od zelené vlevo a my běžkujeme pohodovým dlouhým traversem /1-2/ po úpatí hřebenu Javorový - Šindelná - Ropice. Během cesty se nám párkrát pro změnu ukáže kromě Javorového i druhá část naší trasy - hřeben Kalužný - Ostrý - Vel. Kozinec, který jsme si z obou stran pěkně objeli. Necelý 1 km pod chatou na Javorovém se napojíme na žlutou značku a po zásobovací silnici naposledy vystoupáme /2-3/ k chatě. Závěrečný krátký sjezd /3!/ po sjezdovce k horní stanici lanovky si užije asi jen hrstka odvážlivců.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.4

Beskydy a Valašsko Moravskoslezské Beskydy Na běžkách
náročnost: 2-3
délka celkem: 29 km

výstup na Javorový výstup na Javorový výhled od chaty Javorový výhled od chaty Javorový cestou na vrchol Javorový cestou na vrchol Javorový výhled z vrcholu Javorový výhled z vrcholu Javorový z úpatí Kalužného z úpatí Kalužného chata Ostrý chata Ostrý výhled cestou z chaty Ostrý na Kozinec výhled cestou z chaty Ostrý na Kozinec chata Kozinec chata Kozinec
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby