Detail výletu

4.5.2015 Aš a zajímavosti v jejím okolí

Nabídka turistických cílů v Ašském výběžku je pestrá. Během jediného dne můžeme navštívit zámeček s originální expozicí, vystoupat na jedinečnou kamennou rozhlednu, prozkoumat zříceniny hradu a zámku a projít se ke strmým skalám. To vše je zasazeno do mírně kopcovité a venkovsky příjemné krajiny.

Itinerář:

Start: Aš, Poštovní nám., po prohlídce centra jedeme Moravskou a Jungmannovou ulicí na vrch Háj
1) Rozhledna na vrchu Háj, zpět do města a pak směr Hranice a Podhradí
2) Podhradí, pěšky ke zříceninám hradu a zámku, 0,5 km, zpět do města a pak směr Vernéřov a Dolní Paseky
3) Dolní Paseky, po prohlídce zpět na okraj Aše a po silnici č.64 směr Františkovy Lázně
4) u odbočky k sanatoriu, zaparkujeme na opačné straně a od odpočívadla pak pěšky, 1 km na Goethův kámen

Popis:
Po prohlídce zajímavostí v Aši vyjedeme úzkou silnicí na nejvyšší vrchol české části Smrčin - Háj. Za dalekými výhledy musíme vystoupat na vrchol kamenné rozhledny. Naším dalším cílem je malá obec Podhradí, která ve svahu nad silnicí ukrývá hned tři zajímavé památky. Majestátný kostel Dobrého Pastýře, ruiny zámku a na skále se tyčící zříceninu gotického hradu Neuberg. Pak se vrátíme zpět do Aše a jedeme směr Dolní Paseky. Po prohlídce malebné vesničky s chutnou minerálkou pokračujeme přes Vernéřov k silnici č. 64 vedoucí do Františkových Lázní. Pojedeme po ní jen 2,5 km a v lese si hlídáme odbočku k Sanatoriu. Neodbočíme ale vpravo k Sanatoriu, nýbrž vlevo k odpočívadlu a malému parkovišti, kde začíná naše stezka. Od odpočívadla vyrážíme pěšky vzhůru po lesní cestě a za chvíli uvidíme na stromech modrou turistickou značku. Za ní se vydáme vpravo a po chvilce stoupání se před námi objeví první věže z Goethovy skalky.

Atraktivity na trase:
1. Aš – název města vznikl z německého názvu Asch - ryby – lipanu, který se objevuje i ve znaku města. Za povšimnutí rozhodně stojí novorenesanční kostel sv. Mikuláše a u něj zámeček, ve kterém je umístěno Ašské muzeum s expozicí textilní výroby. V něm můžete shlédnout v Evropě ojedinělou sbírku 25 000 párů rukavic.V parku u zámečku jsou soustředěny kamenné smírčí kříže - doklad středověkého práva a barokní kamenný reliéf s císařským znakem z roku 1724. Atraktivní je také stavba městské radnice. V její blízkosti najdete jediný pomník reformátora Dr. Martina Luthera v Čechách.
2. Háj - rozhledna na vrchu nad městem Aš z roku 1904. Jedna z nejoriginálnějších rozhleden u nás je postavena z kamene, měří 34 m a má 4 vyhlídkové patra. Nejkrásnější kruhový výhled je ovšem až z vrcholové věžičky, kam vystoupáme po železném schodišti. Za dobré viditelnosti vidíme jak do sousedního Německa, tak na Krušné hory a Český les.
3. Podhradí – hlavní dominantou obce je zřícenina hradu Neuberg. Hrad byl postaven na vysokém skalnatém ostrohu. Postupně vznikly v okolí hradu i další panská sídla zvaná Horní, Nový a Dolní zámek. Z hradu Neuberg se do dnešních dnů dochovala 22 m vysoká válcová věž a základy hradních budov. V areálu zříceniny nalezneme v ruinách Horní zámek. Z Nového zámku se zachovaly pouze sklepní prostory.
4. Dolní Paseky - převážně rekreační obec, kde se nacházejí jedny z nejstarších hrázděných domů v Ašsku. Turisticky nejzajímavější je malý pavilon s minerálním pramenem. Pro jeho chutnou mírně radioaktivní vodu si přijíždějí lidé z celého Ašska. V 16. stol. byl pramen považován za léčivý. Dnes je volně přístupný.
5. Goethova skalka - krátkou procházkou lesem přijdeme k výraznému skalnímu útvaru, který je 400 m dlouhý a 10 m široký. Skalní stěny dosahují výšky od 3 do15 m, takže název skalka je v tomto případě zbytečně skromný. Skalní stěna je rozeklaná na řadu trhlin a menších samostatných věží.

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 3.9

Západočeské lázně Ašsko a Chebsko Autem
náročnost: 1
délka celkem: 5 km

Aš, Bismarckova rozhledna na vrchu Háj Aš, Bismarckova rozhledna na vrchu Háj Podhradí - ruiny zámku Podhradí - ruiny zámku Dolní Paseky Dolní Paseky Aš - výhledy z rozhledny na vrchu Háj Aš - výhledy z rozhledny na vrchu Háj Aš - kostel sv. Mikuláše Aš - kostel sv. Mikuláše Goethova skalka Goethova skalka Podhradí - věž Neuburgu Podhradí - věž Neuburgu
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby