Detail turistického cíle

Zvědavá ulička-Jilemnice

Jedinečnou ukázkou lidového stavitelství podkrkonošského kraje je soubor obydlených roubených domků v Jilemnici s názvem Zvědavá ulička. Nachází se západně od Masarykova náměstí a název získala podle charakteristického uspořádání staveb posunutých většinou o jednu okenní osu směrem do ulice.

Domy Zvědavé uličky jsou roubeny z mohutných trámů a spáry mezi nimi zvané lišty jsou vyplněny mazaninou z jílu, plev a pazdeří. Trámy se původně konzervovaly volskou krví, lišty se bílily. Nejhonosnější část stavby roubených domů tvoří lomenice pobíjené ozdobně vyřezávanými lištami a uzavřené kuklou, v níž bývalo umístěno bohatě malované záklopové prkno s prosbou o Boží ochranu, údaji o vyzdvižení domu, případně se záznamem pamětihodných událostí příslušného roku. Dnes známe jen zlomek textů, a to pouze z opisu uložených v Krkonošském muzeu. Mnohá stavení byla později doplněna přístavky, změnila se střešní krytina, ještě na počátku 20. století výhradně šindelová.

V minulosti ve Zvědavé uličce žili především drobní řemeslníci – tkalci, pekaři, fiakrista, cvočkář, kartáčník a mnoho dalších. Zvědavá ulička tak představuje dnes již ojedinělý doklad krkonošské roubené předměstské zástavby.
V uličce najdeme i dvě lidové sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Při dolním vstupu roste jilm horský (Ulmus scabra), erbovní strom města Jilemnice.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 50°36'32.554 / 15°30'9.579

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.5

Lidová architektura
Krkonoše Západní Krkonoše okres: Semily
město: Jilemnice

Jilemnice - Zvědavá ulička Jilemnice - Zvědavá ulička Jilemnice - Zvědavá ulička Jilemnice - Zvědavá ulička Zvědavá ulička - památný jilm se sochou sv. Jana Nepomuckého Zvědavá ulička - památný jilm se sochou sv. Jana Nepomuckého Zvědavá ulička a roubené domky Zvědavá ulička a roubené domky Zvědavá ulička a roubený domek Zvědavá ulička a roubený domek Zvědavá ulička a roubené domky Zvědavá ulička a roubené domky Zvědavá ulička a roubené domky Zvědavá ulička a roubené domky Jilemnice - zákoutí Zvědavé uličky Jilemnice - zákoutí Zvědavé uličky
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby