Detail turistického cíle

Zřícenina Točník a Žebrák

Hrady Žebrák a Točník patří už řadu století neodmyslitelně k sobě a oba jsou spjaty především s osobností krále Václava IV., který je řadil mezi svá oblíbená sídla. Jedná se o zříceniny hradu na Zámecké hoře. Vystavěním hradu Točníku v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.

Žebrák
Historie staršího z nich sahá dál než do doby lucemburské. V letech 1383 - 1395 byl přestavěn na reprezentativní královské sídlo. Hlavní palác byl rozšířen a v prvním patře vznikl reprezentační sál. Velká věž byla zvýšena a její vnější zdivo dostalo fasádu v podobě tehdy módního kvádrování, které se ve velké míře dochovalo. Vedle věže se dochovala v českém prostředí unikátní pec, součást systému teplovzdušného vytápění paláce.
Důmyslný obranný systém Žebráka zahrnoval nejen hradby a několik věží, ale také soustavu rybníků, jejichž voda v případě nebezpečí odřízla přístup k hradu. Ani nová podoba Žebráka však nesplňovala představy panovníka, který se proto rozhodl postavit o něco výše na Zámeckém vrchu hrad nový - Točník. Význam Žebráka postupně upadal a chátrající hrad se v roce 1553 už uvádí jako pustý.
Osmdesátá léta 20. století znamenají zvýšení zájmu o rekonstrukci hradu Památkovým ústavem. Před sesutím byla zachráněna hlavní věž, která dostala nové využítí jako rozhledna.

Točník
Točník
byl postaven jako velkolepé, luxusní a pohodlné sídlo, jehož vyspělá architektura vykazuje zřetelnou tendenci architektury konce 14. století potlačovat obrannou složku a upřednostňovat obytnou.
V roce 2004 byla otevřena nevelká expozice typologie hradní architektury v prostorách bývalé sakristie.

Přístup
Asi 3 km od obce Točník se nachází dálnice D5 Praha - Plzeň a parkovat lze na parkovišti pod hradem Točník. Odtud je Točník cca 500 m a Žebrák 700 m.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 49° 53' 24.72 / 13° 53' 15.72

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Návštěvní hodiny


březen, duben, říjen
 út  st  čt  pá  so  ne
10 - 17 10 - 17 10 - 17 10 - 17 10 - 17 10 - 17

květen, červen
 út  st  čt  pá  so  ne
09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18

Web provozovatele

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.6

Zříceniny
Střední Čechy Křivoklátsko a Rakovnicko okres: Beroun
město: Žebrák

zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák zřícenina Točník a Žebrák
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby