Detail turistického cíle

Zřícenina hradu Lukov

Zřícenina hradu Lukova se nachází cca 1 km severně od stejnojmenné obce v blízkosti skalnatého útvaru Králky na svazích PP Hostýnské vrchy.
Hrad je připomínán ve 13. století a patřil do systému královských zemských pevností na moravsko-uherském pomezí. Počátkem 14. století se za neznámých okolností stává majetkem jednoho z nejvýznamějších šlěchtických rodů - Šternberků. V 15. století byl hrad pravděpodobně značně poškozen neboť po roce 1480 zahájil Albrecht ml. ze Šternberka rozsáhlou přestavbu, po jejímž dokončení vznikl jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě. Postupem času, střídáním rodů a majitelů pomalu propadl zkáze a roku 1804 se již mluví jen o pustých a neobydlených zříceninách. Hrad byl ponechán svému osudu a stal se zdrojem levného stavebního materiálu.
Zásluhou členů Spolku přátel hradu Lukova a hnutí Brontosaurus se na hradě po roce 1992 udělalo neuvěřitelné množství práce a jeho dřívější neutěšený stav je již minulostí.
Vstup do hradu přes hluboký příkop umožňuje dřevěný most  podepíraný pěti kamennými pilíři. Za ním se tyčí opravená vstupní věž, kde je umístěna malá expozice dějin hradu. Poté následují zbytky jižního paláce s gotickou bránou, nádvoří a nejzachovalejší místo hradu - západní palác. Ten má několik místností a tři úrovně: sklepení, přízemí a přístupnou terasu s dalekými výhledy do kraje. Nejvyšším místem hradu je věž Svatojánka - asi 200 metrů severovýchodně od dřevěného hradního mostu. Stoupá se k ní nenápadnou pěšinou kolem hradeb, pak po dřevěných schodech. Výhled z věže je kvůli vzrostlému stromoví v létě omezený.
Vstup do hradu je zpoplatněn, hrad je často volně přístupný i mimo otvírací dobu a koná se zde řada kulturních akcí, které jistě ocení zvláště nejmenší návštěvníci.


Další informace najdete na stránkách TuristickyAtlas.cz - hrad Lukov.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky

GPS souřadniceGPS: 49°18´11.26 / 17°44´22.50

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.1

Skály, skalní města, Vyhlídky, Zříceniny
Jižní Morava Hostýnské vrchy okres: Zlín
město: Lukov

vstupní část hradu Lukov vstupní část hradu Lukov hrad Lukov - interiér vstupní věže hrad Lukov - interiér vstupní věže expozice dějin hradu ve vstupní věži hradu Lukov expozice dějin hradu ve vstupní věži hradu Lukov hrad Lukov - vstup na terasu západního paláce hrad Lukov - vstup na terasu západního paláce hrad Lukov - vnitřní prostory hrad Lukov - vnitřní prostory hrad Lukov - vnitřní prostory západního paláce hrad Lukov - vnitřní prostory západního paláce hrad Lukov - výhledy do kraje z terasy západního paláce hrad Lukov - výhledy do kraje z terasy západního paláce hrad Lukov - horní  věž  Svatojánka hrad Lukov - horní věž Svatojánka
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby