Detail turistického cíle

12.11.2015 Zřícenina hradu Kostomlaty

Pozůstatky hradu Kostomlaty zvaného též Sukoslav jsou dnes, mimo mohutnou okrouhlou věž vyjímající se nad korunami stromů, téměř celé pečlivě schovány na vrcholku hustě zalesněného kopce. Všechny, kteří však zdolají krátké stoupání, ohromí uprostřed lesa rozsáhlé zříceniny, udržované Občanským sdružením pro záchranu hradu.

Historie a současnost
Na kopci jihovýchodně od vsi Kostomlaty pod Milešovkou dali v r. 1333 postavit páni z Oseka hrad, který hned o 2 roky později koupil i s panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel IV. Přístupová cesta k hradu vedla od severovýchodu přes předhradí k bráně vnějšího dolního hradu, která byla chráněna vlevo stojící okrouhlou věží. Dolní hrad uzavíraly zdi na severní, západní a jižní straně, na východě se vstupovalo přes příkop do vnitřního horního hradu. Horní hrad, který stál na vyvýšeném místě hradního areálu, chránil z jižní a východní strany kromě hradeb i parkán. V jihozápadním rohu byla okrouhlá věž, nejvyšší část hradu, tvořící podnes jeho typickou siluetu. Během vývoje pak došlo k zvětšení paláce a k přístavbě dvou bašt při jižním okraji parkánu.
Počátkem 17. století, kdy se dělili o kostomlatské panství bratři Petr a Oldřich Kostomlatští z Vřesovic a každý měl ve své polovině městečka tvrz, byl hrad neobydlený a zpustl. Podle svědectví Bohuslava Balbína byl však koncem 18. století hrad opět obýván. R. 1841 byla na dolním nádvoří zbudována restaurace a zpřístupněna byla velká okrouhlá věž vnitřního hradu, opatřena ochozem se zábradlím. Z věže hradu, která je nyní bohužel opět nepřístupná, býval překrásný výhled do údolí mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Po roce 1948 byla hospůdka rozebrána a v současné době je areál hradu spravován Občanským sdružením pro záchranu hradu Kostomlaty.

Pověst

Hrad kdysi obléhal a nakonec se ho i zmocnil husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic (1434), jenž po bitvě u Lipan přestoupil na stranu císaře Zikmunda. Podle pověsti bloudí o půlnoci rozvalinami duch proradného Jakoubka s černou skvrnou v podobě kalicha na čele.

Přístup
Po zelené turistické cestě jeden km od autobusového nádraží v Kostomlatech pod Milešovkou. Je zde možné také zaparkovat auto.

Návštěvní hodiny

Hrad je celoročně přístupný a vstupné se nevybírá.

 

dostupnost dostupnost: Pěšky

GPS souřadniceGPS: : 50° 33' 12.96 / 13° 52' 48.00

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.0

Zříceniny
České středohoří České středohoří - západ okres: Teplice
město: Kostomlaty pod Milešovkou

v prostoru hlavního paláce v prostoru hlavního paláce Pohled na horní hrad Pohled na horní hrad pohled na věže pohled na věže výhled od hradu výhled od hradu hrad Sukoslav, Kostomlaty hrad Sukoslav, Kostomlaty
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby