Detail turistického cíle

Zřícenina Helfenburk

Helfenburk, nebo jen Hrádek u Úštěka, jak se také jmenuje, byl postaven někdy před rokem 1375. Jak je známo ze staré listiny, 13.3.1375 byl svým majitelem Hanušem z Helfenburku prodán pražskému arcibiskupství, pochopitelně i s celým panstvím, které k hradu patřilo.
Hrad se tyčí na skalnatém útesu ve výšce kolem 680 m nad mořem a svým nádherným rozhledem do okolí dominuje celému jihovýchodnímu Pošumaví.
Helfenburk měl zhruba kruhový půdorys. Dominantou stavby byla a je válcová obranná věž. Kromě ní se dochovaly do současnosti pozůstatky palácových zdí, část předhradí a opevnění.Uprostřed paláce se nachází čtvercový dvůr, v přízemí dochován gotický oblouk, konzoly a dále v jednotlivých patrech zbytky ostění a trámů.
Na hradě se dělají od jara do podzimu pravidelné akce. Oblíbený je Slet čarodejnic v poslední den měsíce dubna nebo folkový festival uprostřed prázdnin.

 

Přístup:
Necelých 6 kilometrů od Bavorova se na vrchu Malošíně tyčí zřícenina hradu. Auto odstavíme na úpatí hory nedaleko silnice a vystoupáme asi jeden kilometr lesem k hradu.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky

GPS souřadniceGPS: 49°8'9.371 / 14°0'23.74

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.5

Zříceniny
Pošumaví Prachaticko okres: Strakonice
město: Bavorov

zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk vstup na zříceninu hradu Helfenburk vstup na zříceninu hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk zřícenina hradu Helfenburk
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby