Detail turistického cíle

20.5.2015 Zámek Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou je město a letovisko rozkládající se na obou březích řeky Sázavy. K největším zajímavostem patří nepochybně zámek Světlá nad Sázavou, který se nachází na levém břehu řeky. Tato původní tvrz Trčků z Lípy, postavena roku 1567, byla v 18. stol. přestavěna na barokní zámek, který pak prošel v 19. stol. empírovou a novorenesanční úpravou. Vznikla tak jednopatrová historizující budova o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélné nádvoří s kašnou. Na stavbě jsou jasné klasicizující či empírové prvky. Od roku 1949 se na zámku usídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011 a od léta 2007 se ve východním křídle zámku nachází Muzeum Světelska.
V roce 2013 zámek ve Světlé nad Sázavou změnil majitele. Hlavním cílem majitelů je záchrana kulturní památky, a proto již v roce 2015 bude zámek zpřístupněn veřejnosti.

Zámek je velice pěkný a navíc je obklopen působivým zámeckým parkem s několika rybníky. Určitě má smysl ho navštívit i nyní. Za podívanou stojí nádvoří se zimní zahradou, kašnou a plastikou dívky a především rozsáhlý anglický park s několika rybníky a altány.

Od června 2015 mají návštěvníci možnost navštívit několik zámeckých expozic:
I. okruh je věnován Expozici historického evropského skla, kde mohou návštěvníci obdivovat na 1100 předmětů vytvořených v období od baroka až do počátku 20. století. Soubor pochází z unikátní sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze a v takovém rozsahu a kvalitě zatím nebyl nikdy vystaven. Kvůli generální rekonstrukci budovy muzea v Praze nebudou v následujících letech jeho sbírky zpřístupněny.
Malí i velcí návštěvníci si mohou v expozici Království panenek prohlédnout nejen panenky, ale i medvídky, kočárky a další hračky. Panenky jsou vyrobené z různých materiálů, (k nejstarším patří celuloidové) a pochází nejen z Čech, ale i z Německa, Španělska nebo Japonska. Expozice bude doplněna o modely hradů a zámků z Česka a Německa. V dětském pohádkovém okruhu Na Sázavě se návštěvníci seznámí aktivní formou s regionálními posázavskými pověstmi, které jsou inspirované knihou od Eduarda Doubka.
II. okruh sestává ze tří expozic. V Expozici historických hodin mohou návštěvníci obdivovat vzácné hodiny, vytvořené v období od baroka do poloviny 19. století. Soubor pochází z unikátní sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Druhou částí prohlídkového okruhu je Expozice historických zbraní z období od 19. století do konce 1. světové války, které jsou zapůjčené ze sbírek Národního muzea v Praze. Třetí částí je Expozice obrazů a soch, kde návštěvníci uvidí vzácné obrazy a barokní polychromované sochy zapůjčené ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč.
V průběhu celé sezóny probíhají na zámku jak akce zaměřené primárně na děti (Den dětí, Svět hraček) tak i pro celé rodiny (Trčkovské slavnosti, SázavaFest, koncerty, výstavy a další akce).
Návštěvníci se mohou občerstvit v zámecké kavárně Ladurée. Lze využít jak vnitřní prostory kavárny, které slibují klidnou zámeckou atmosféru, tak i venkovní sezení na nádvoří nebo u zámeckého parku. Nápojový lístek sestává z široké nabídky kávy, čajů, džusů, v zimním období i horké čokolády či punče. K tomu si návštěvníci mohou pochutnat na zákuscích, dortících či zmrzlině. Pro děti je k dispozici dětský koutek.
V části severního křídla zámku můžete obdivovat zimní zahradu (oranžérii) s umělou grottou, vodopádem a jezírkem, do které lze vstoupit přímo z nádvoří. Jezírko je nyní domovem 17 vodních želv. Na zámek navazuje rozlehlý upravený anglický park (18 hektarů) s kaskádou rybníků a altány.
V následujících letech za stálého provozu proběhne kompletní rekonstrukce celého zámeckého areálu a vznikne velký zámecký okruh, který podchytí období od renesance po novorenesanci. Důraz je kladen na to, aby se zámek stal kulturním centrem nejen Vysočiny, ale celého Česka.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 49°39'56.567 / 15°24'27.484

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.2

Zámky
Vysočina Havlíčkobrodsko okres: Havličkův Brod
město: Světlá nad Sázavou

zámek ve Světlé nad Sázavou - nádvoří zámek ve Světlé nad Sázavou - nádvoří Světlá nad Sázavou - zámek z mostu nad Sázavou Světlá nad Sázavou - zámek z mostu nad Sázavou zámek ve Světlé nad Sázavou - vstup zámek ve Světlé nad Sázavou - vstup zámek ve Světlé nad Sázavou zámek ve Světlé nad Sázavou zámek ve Světlé nad Sázavou ze zámeckého parku zámek ve Světlé nad Sázavou ze zámeckého parku Světlá nad Sázavou - altánek v zámeckém parku Světlá nad Sázavou - altánek v zámeckém parku Světlá nad Sázavou - rybník v zámeckém parku Světlá nad Sázavou - rybník v zámeckém parku Světlá nad Sázavou - rybník v zámeckém parku Světlá nad Sázavou - rybník v zámeckém parku
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby