Detail turistického cíle

Rozhledna Jedlová

Vrch Jedlová je jedním z nejvýznamnějších vrcholů bývalého okresu Děčín, a proto na její vrchol směřovaly kroky milovníků výhledu již od nepaměti.
Rozhledna byla na tomto mohutném kopci postavena, ale až koncem 19. století. O její postavení se zasloužil jeden z místních turistických spolků. Elegantní, 23 metrů vysoká rozhledna byla slavnostně otevřena 14. září 1891. Hned poté se celý kopec stal doslova turistickým magnetem, a to hlavně díky fantastickému výhledu.

Historie a vývoj
Slavné časy se datují až do počátku 2. světové války, po níž začala rozhledna chátrat. Pamětníci tvrdí, že ještě v 70. letech bylo možné se po částech ztrouchnivělého schodiště dostat na ochoz.
Změna nastala až počátkem devadesátých let, kdy Jedlovou navštívil podnikatel Josef Krejčí a rozhodl se, že rozhlednu opraví. To se mu s pomocí oddílu Slovan a města Jiřetín pod Jedlovou povedlo a pan Krejčí se tak stal vzorem pro všechny novodobé stavitele rozhleden.

Současnost
Opravená věž se otevírala 3. července 1993, přilehlá restaurace o dva roky později. Jedlová je opět hlavním magnetem svého regionu a výstup na ní znamená pro místní obyvatele takřka povinnost. V restauraci je pak přivítá pan Krejčí osobně a nabídne jim něco dobrého z bohatého jídelního lístku.

Výhled
Pokud máte štěstí na počasí, můžete z rozhledny spatřit nesmírně rozsáhlou oblast od Sněžky až po Klínovec. S dalekohledem lze odtud také vidět téměř čtyřicet rozhleden v ČR, Německu a Polsku.

Přístup
Pěšky nebo na kole po červené značce.
Parkoviště pod hradem Tolštejn nebo v osadě Jedlová.
Vlakové spojení - ŽST Jedlová, ŽST Jiřetín pod Jedlovou.
Autobusové spojení - Jiřetín pod Jedlovou.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky

GPS souřadniceGPS: 50°51'24.44 / 14°33'34.95

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Návštěvní hodiny


běžná provozní doba
 po  út  st  čt  pá  so  ne
09 - 20 09 - 20 09 - 20 09 - 20 09 - 20 09 - 20 09 - 20

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.0

Rozhledny
Labské pískovce a Lužické hory Lužické hory okres: Děčín
město: Jiřetín pod Jedlovou

chata a rozhledna na Jedlové chata a rozhledna na Jedlové výhled z Jedlové výhled z Jedlové rozhledna na Jedlové rozhledna na Jedlové rozhledna na Jedlové rozhledna na Jedlové výhled z Jedlové výhled z Jedlové rozhledna na Jedlové rozhledna na Jedlové výhled z Jedlové výhled z Jedlové výhled z Jedlové výhled z Jedlové
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby