Detail turistického cíle

NPP Terčino údolí

Národní přírodní památka Terčino údolí, 2 km od Nových Hradů, 138 ha, přírodně krajinářský park, založený r.1756 z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové na místě bývalé bažantnice; v parku je množství cizokrajných dřevin, od vstupní brány postupně míjíme „Švýcarský dům", „lázničky" (empírový lázeňský dům s hospodářskými budovami), zříceninu „Modrého domu", zničeného povodní v roce 1915, umělý vodopád, napájený náhonem a četné rybníky; parkem vede okružní naučná stezka v délce 5,5 km; v těsném sousedství viz Cuknštejn.
Přírodně krajinářský park, dnes na ploše 138,3 ha (původně jen 68,8 ha). Roku 1949 vyhlášený národní přírodní památkou (NPP). Založený jako šlechtický park, zřejmě roku 1756 J. N. Buquoyem, na podnět hraběnky Terezie (odtud též Tereziino údolí, pův. Krásné) v údolí řeky Stropnice. Osázen značným množstvím cizokrajných dřevin (pro stáří některé mizí).


Dodnes dále můžeme obdivovat vstupní bránu z r. 1797, empírový lázeňský dům Václavovy lázně (tzv. Lázničky) z let 1788 - 1797, klasicistní tzv. Modrý dům z r. 1803 (poškozen povodní v r. 1936) a dnes pouze zřícenina, Švýcarský dům, zachovalý a upravený hamerský mlýn (dnes penzion) z 18. století, tvrz Cuknštejn, rybníky (Gabrielin, Dámský), 500 let starý památný dub a především pak umělý vodopád z roku 1817 napájený náhonem z říčky Stropnice.


Terčino údolí je chráněno od roku 1949. Dnes slouží zejména rekreačním účelům. Je veřejnosti volně přístupné. Parkem prochází naučná stezka a vycházkový okruh, které seznamují návštěvníky s historií parku i se všemi zajímavostmi, které se zde vyskytují.
Vstup do chráněného území je z Údolí pod Novými Hrady poblíž odbočky silnice k Horní Stropnici.
V současném obnoveném stavu vás s přírodou i historií Terčina údolí seznámí na dvanácti moderně koncipovaných informačních panelech.

Přístup:
Celý park přístupný zdarma bez omezení po celý rok. K dispozici 2 parkoviště, v Údolí u Nových Hradů, nové před řekou Stropnicí hned za křižovatkou a starší přímo u brány.
 

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 48°47'20.95 / 14°47'1.489

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.2

Přírodní zajímavosti
Jižní Čechy Novohradské hory okres: České Budějovice
město: Nové Hrady

můstekt přes Stropnici můstekt přes Stropnici můstekt přes Stropnici v Tereziině údolí můstekt přes Stropnici v Tereziině údolí Terčino údolí - Lázničky Terčino údolí - Lázničky scenérie parku scenérie parku prastarý památný dub prastarý památný dub umělý vodopád na Stropnici umělý vodopád na Stropnici umělý vodopád na Stropnici umělý vodopád na Stropnici ruina Modrého domu ruina Modrého domu
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby