Detail turistického cíle

10.7.2012 Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Malebný areál Podkrušnohorského zooparku v Chomutově nabízí malým i velkým obdivovatelům zvířat exotických i domácích, mnoho zajímavého a jedinečného. Podkrušnohorský zoopark Chomutov je jedna z nejmladších zahrad u nás a původně sídlila v třicátých létech minulého století ve středu města. První tištěný průvodce z této doby můžeme nalézt v chomutovském muzeu. Teprve v sedmdesátých letech byl Podkrušnohorský zoopark v Chomutově díky nápadu pana Waltera přemístěn na současné místo na sever od Kamencového jezera, do chráněných útočišť s řadou živočišných druhů a přírodních stanovišť s přirozeným vývojem. Nejsou to však jenom zvířata, která dělají park výjimečným a malebným.

Uvnitř parku si přijdou na své především děti, které mohou skotačit v dětském koutku či zažít atmosféru Lokálky Amálka – motorového vláčku, který projíždí určitou částí areálu se zajímavým výkladem průvodce o zvířatech, které zrovna vláček míjí. K vidění jsou zde stáda zubra evropského, draví ptáci, tuleni, medvědi, noční zvířata, velbloudi a další. Mezi nejvzácnější zvířata patří orel kamčatský, tchořík skvrnitý, takini, zubři a tuleni kuželozubí. Zajímavostí Podkrušnohorského zooparku je plodící sad kaštanovníku jedlého a nedaleký hřbitov vyhynulých euroasijských druhů, kde téměř každý vyhynulý druh má vystavený svůj pomník. Světoví umělci a nejen oni se zde sjíždějí za účelem vytesat sochu některého z vyhubených druhů. Areál také nabízí velký výběh tzv. Eurosafari, kde mohou návštěvníci ve velkém výběhu mimo areál zooparku pozorovat například zubry, koně Převalského, pratury, jeleny či muflony v přirozeném prostředí z korby speciálního vozidla.
Vedle samotného zooparku může návštěvník navštívit přestavěnou blízkou konírnu ve statek, která je nyní součástí areálu. Zde se seznámíme s životem na venkově, zachovalými zemědělskými stroji a se zvířaty, které byly v dřívějších dobách právě na venkově často chovány. Součástí parku je i skanzen Nová Ves, kde postupně vyrůstá středověká osada a historické stavby z podkrušnohoří. Pozorujeme zde různé chýše, rybník, lipovou alej, hrázděnou kapli, nově postavený hrázděný statek a větrný mlýn s ukázkou mletí obilí a dalších řemesel. Statek tudíž není jen muzeem, ale i místem s plně funkčním vybavením, kde bude možné v peci péct chléb a jiné tradiční pokrmy a organizovat zde mnoho akcí oživujících naše tradice.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 50°28'39.478 / 13°25'18.571

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Návštěvní hodiny


letní měsíce
 po  út  st  čt  pá  so  ne
09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18 09 - 18

zimní měsíce
 po  út  st  čt  pá  so  ne
09 - 16 09 - 16 09 - 16 09 - 16 09 - 16 09 - 16 09 - 16

Související výlety
Web provozovatele

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.2

Ostatní
Krušné hory Krušné hory - Chomutovsko okres: Chomutov
město: Chomutov

Podkrušnohorský zoopark Chomutov - Zubr evropský Podkrušnohorský zoopark Chomutov - Zubr evropský okolí Kamenného rybníku okolí Kamenného rybníku Podkrušnohorský zoopark Chomutov Podkrušnohorský zoopark Chomutov pohled na Tuleně kuželozubého pohled na Tuleně kuželozubého Medvěd hnědý Medvěd hnědý Uherský stepní skot Uherský stepní skot hřbitov vyhynulých euroasijských druhů hřbitov vyhynulých euroasijských druhů skanzen Nová Ves skanzen Nová Ves
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby