Detail turistického cíle

Naučná stezka Luční Potok

Charakteristika
Osu naučné stezky tvoři Luční potok, který se rozvětvuje do několika vedlejších ramen. Kdysi byla tato ramena určena pro využití síly vodního toku a také jako zásobárna vody pro vodní nádrže. Potokem proudí čistá horská voda, která protéká listnatým lesem se stromy různého stáří. Velmi cenné jsou vývraty olší i jiných druhů stromů. Je zde také řada různých křovin, ale také i podmáčených travních porostů. Z levé strany přitéká proud vody v potoce z obce Týniště. V 17 a 18. století bylo na tomto toku vystavěno několik mlýnů a pil s příslušnými technickými opatřeními, která měla regulovat tok vody.

Na levém břehu potoka, 100m na východ od cedule stávala ve středověku šibenice, místo se nazývá "Na spravedlnosti". Na jednom balvanu na nejvyšším bodě skály je prohlubeň vzniklá působením rušivé činnosti větrů a vody. Její tvar připomíná otisk lidské nohy a k této hříčce přírody se váže následující pověst: "Jistá dívka byla odsouzena k trestu smrti provazem. Když ji ale kat věšel, provaz se přetrhl a jak dívka dopadla jednou nohou na kámen, zůstala na kameni její stopa. Účastníci popravy to považovali za boží znamení o její nevině a dívku propustili na svobodu".

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky

GPS souřadniceGPS: 50°39'0.23 / 14°13'16.008

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.8

Naučné stezky
České středohoří České středohoří - východ okres: Ústí nad Labem
město: Zubrnice

výhled na Bukovou horu a Zubrnice  z NS Luční potok výhled na Bukovou horu a Zubrnice z NS Luční potok výhled na Zubrnice a Bukovou horu z NS Luční potok výhled na Zubrnice a Bukovou horu z NS Luční potok cestou do Zubrnice z NS Luční potok cestou do Zubrnice z NS Luční potok pohled na Zubrnice a Bukovou horu z NS Luční potok pohled na Zubrnice a Bukovou horu z NS Luční potok
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby